Штендал (германски: Stendal) — град во Саксонија-Анхалт, Германија. Тој е главен град на округот Штендал и неофицијален главен град на Алтмарк. Се наоѓа на 125 километри западно од Берлин и околу 170 километри источно од Хановер.

Штендал
Градско собрание
Градско собрание
Грб на Штендал
Штендал is located in Германија
Штендал
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Градски единици 33
Градоначалник Клаус Шмоц
Основни податоци
Површина 268 км2
Надм. височина 31 м
Население 39.103 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 146 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39551–39596
Повик. бр. 03931
Портал www.stendal.de
Местоположба на град Штендал во рамките на округот Штендал
Карта
Координати 52°36′N 11°51′E / 52.600° СГШ; 11.850° ИГД / 52.600; 11.850Координати: 52°36′N 11°51′E / 52.600° СГШ; 11.850° ИГД / 52.600; 11.850

ИсторијаУреди

 
Tangermünder Tor, средновековна порта

Основан од Албрехт Мечката во 12 век, брзо станал важен член на Ханзата. Прекрасните цркви, градското собрание и двете зачувани градски порти се сè уште доказ за поранешното богатство.

Претходно дел од грофовијата Бранденбург, Штендал станал дел од пруската Провинција Саксонија по војните на Наполеон. Од 1949 до германското обединување во 1990, Штендал бил во Германската Демократска Република.

Псевдонимот „Стендал“ на францускиот писател Мари-Анри Бојл се претпоставува дека е во чест на германскиот писател Јохан Јоаким Винкелман, кој е роден во Штендал во 1717.

Главни знаменитостиУреди

Театар на АлтмаркУреди

Областа има театар именуван Theater der Altmark - Штендал. Бил основан во 1946 и секогаш имал делумно вклученост во младинскиот и детскиот театар. Покрај, театарските претстави и танцувачки настaни се одржуваат и концерти, конференции и состаноци.

Музеј ВинкелманУреди

Музејот Винкелман Archived 2008-09-18 на Wayback Machine е именуван по Јохан Јоаким Винкелман, основачот на класичната археологија. Неговите фондови вклучуваат биографски документи, дела, дизајни и дојаграми како и грчки скулптури, заедно со други мали артефакти од антиката. Од 2003, музејот е сопственик на најголемиот Тројански коњ во светот. Со неговата големина од 15,6 метри, 13 метри долг и 9,5 метри широк и негова тежина од 45 тони, нуди прекрасен поглед над Штендал. Изложбите, кои се одржуваат се поврзани со археологијата и историјата на уметноста од XVIII и XIX век; постои исто така и музеј за современа уметност. Музејот е седиште на Winckelmann-Gesellschaft Archived 2008-09-20 на Wayback Machine.

Дополнително, музејот има изложби поврзани со историјата и културната историја на градот Штендал и регионот Алтмарк кои потекнуваат од праисториските период низ раната историја, па сè до денес. Постојат изложби за Ханзата, романскиот стил и месните археолошки пронајдоци.

Музеј на противпожарната бригадУреди

Градот има е Landesfeuerwehrmuseum (Музеј на противпожарната бригада), покажувајќи го развојот на пожарникарите и од заштитата од кожа до современите противпожарни техники.

ДругоУреди

 
Скулптура пред градското собрание

Други згради вклучувајќи ја и готската катедрала, градското собрание со скулптурата и две среденовековни градски порти. Постојат и други цркви во областа.

Штендал е исто така дел од велосипедската патека Алтмарк. Информациите и картите за оваа велосипедска патека може да се најдат во туристичките канцеларии.

Познати луѓеУреди

Почесни граѓаниУреди

  • Фридрих Херман Хаке (1824–1899), кој го посветил неговиот живот на борба против епидемиите на колера, кои го погодиле Штендал во 19 век. Хаке-Брунен, бунар во Шперлингсберг, во чест на него.
  • Густаф Нахтигал (1834–1885), доктор и истражувач во Африка. Тој е почестен со биста на плоштадот Густаф Нахтигал.

ЛичностиУреди

  • Јохан Јоаким Винкелман, основач на класичната археологија и историјата на уметност. Роден е во Штендал во 1717, син на чевлар.

ЛитератураУреди

Францускиот писател Мари Анри Бојл, кој бил стациониран овде како војник во текот на Наполеоновите војни, го користел псевдонимот Стендал од 1817 во чест на Јохан Јоаким Винкелман.

Меѓународни односиУреди

Штендал е збратимен со:

НаводиУреди

  1. „Население по општини на 31 декември 2019 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. (германски)

Надворешни врскиУреди