Тангерхите (германски: Tangerhütte) — град во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа на реката Тангер, околу 20 километри јужно од Штендал.

Тангерхите
Дворецот во Тангерхите
Дворецот во Тангерхите
Дворецот во Тангерхите
Грб на Тангерхите
Тангерхите во рамките на Германија
Тангерхите
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Градски единици 17
Градоначалник Герхард Борштел (СДП)
Основни податоци
Површина 295 км2
Надм. височина 38 м
Население 10.612 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39511–39517
Повик. бр. 03935
Портал www.tangerhuette.de
Местоположба на град Тангерхите во рамките на округот Штендал
Карта
Карта
Координати 52°26′N 11°48′E / 52.433° СГШ; 11.800° ИГД / 52.433; 11.800Координати: 52°26′N 11°48′E / 52.433° СГШ; 11.800° ИГД / 52.433; 11.800

Наводи уреди

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)