Алтмеркише Хее (германски: Altmärkische Höhe) — општина во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија. Била создадена на 1 јануари 2010 со спојување на поранешните општини Бок, Бреч, Гагел, Хајлигенфелде, Косебау, Лосе и Ликштет.

Алтмеркише Хее
Црквата во Алтмеркише Хее
Црквата во Алтмеркише Хее
Црквата во Алтмеркише Хее
Алтмеркише Хее во рамките на Германија
Алтмеркише Хее
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Општ. заед. Зехаузен (Алтмарк)
Основни податоци
Површина 99 км2
Надм. височина 32 м
Население 1.823 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39606, 39615
Повик. бр. 039386, 039391, 039399
Местоположба на Алтмеркише Хее во рамките на округот Штендал
Карта
Карта
Координати 52°49′N 11°34′E / 52.817° СГШ; 11.567° ИГД / 52.817; 11.567

Наводи

уреди
  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)