Берде

округ во Саксонија-Анхалт, Германија

Берде (германски: Börde) — округ во северозападниот дел на покраината Саксонија-Анхалт, во Германија.

Берде
Landkreis Börde

округ
Знаме на Берде Landkreis BördeГрб на Берде Landkreis Börde
Карта
Земја Германија
ПокраинаСаксонија-Анхалт
СедиштеХалденслебен
Површина
 • Вкупна2.366 км2 (914 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно170.567
 • Густина72/км2 (190/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.BK, BÖ, HDL, OC, OK, WMS, WZL
Мреж. местоwww.boerdekreis.de
Замокот и градината во Хундисбург

Историја

уреди

Округот се создал со спојувањето на поранешните окрузи Оре и Берде, како дел од локалната административна реформа во 2007.

Градови и општини

уреди

Округот Берде се состои од следниве единици:[2]

Слободни градови Слободни општини
 1. Халденслебен
 2. Ебисфелде-Веферлинген
 3. Ошерслебен
 4. Ванцлебен-Берде
 5. Волмирштет
 1. Барлебен
 2. Хое Берде
 3. Нидере Берде
 4. Зилцетал
Општински заедници со општините
 1. Ангерн
 2. Бургстал
 3. Колбиц
 4. Лојче-Хајнриксберг
 5. Рогец1
 6. Вестхајде
 7. Цилиц
 1. Алтенхаузен
 2. Бендорф
 3. Билстринген
 4. Калферде
 5. Еркслебен
 6. Флехтинген1
 7. Ингерслебен
 1. Ајлслебен1
 2. Харбке
 3. Хетенслебен
 4. Зомерсдорф
 5. Умендорф
 6. Фелпке
 7. Вефенслебен
 1. Ам Гросен Брух
 2. Ауслебен
 3. Гренинген1, 2
 4. Кропенштет2
1седиште на заедницата на општини; 2град;

Наводи

уреди
 1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)
 2. „Statistisches Landesamt Sachsen-Anhalt“. Архивирано од изворникот на 2017-05-15. Посетено на 2011-12-15.

Надворешни врски

уреди

52°10′N 11°20′E / 52.167° СГШ; 11.333° ИГД / 52.167; 11.333