Плоцк

град во Мазовското војводство, Полска

Плоцк (полски: Płock) — град во средишниот дел на Полска во Мазовското Војводство. Градот е самостоен и не припаѓа на ниеден округ.

Плоцк
Płock
Панорама на Плоцк
Панорама на Плоцк
Знаме на ПлоцкГрб на Плоцк
Плоцк is located in Полска
Плоцк
Плоцк
Координати: 52°32′50″N 19°42′00″E / 52.54722° СГШ; 19.70000° ИГД / 52.54722; 19.70000
ДржаваПолска Полска
ВојводствоМазовско
ОкругСамостоен град
ОпштинаГрадска општина
Управа
 • Градски претседателАнджеј Новаковски
Население (31.12.2017)
 • Вкупно120 787
Час. појасCET (UTC+1)
Повик. бр.+48 22

Плоцк е основан во X век, а во 1237 година добил градски права.

Географија

уреди

Плоцк се наоѓа на надморска височина од 58 до 105 метри во средишниот дел на Полска, во северниот дел од Мазовското Војводство над реката Висла.

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди