Отвори го главното мени

Хафеланд (германски: Havelland) е географска област и округ (Kreis) во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се граничи со (од север надесно) окрузите Источен Пригниц-Рупин и Горен Хафел, сојузната покраина Берлин, округот Потсдам-Мителмарк, градот Бранденбург и сојузната покраина Саксонија-Анхалт (окрузите Јерихов и Штендал).

Хафеланд
Landkreis Havelland

Округ
Brandenburg hvl.png
Земја Германија
ПокраинаБранденбург
Адм. цент.Ратенов
Површина
 • Вкупна1.717 км2 (663 ми2)
Население (31 декември 2018)[1]
 • Вкупно161.909
 • Густина94/км2 (240/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Рег. таб.HVL
Мреж. местоhttp://www.havelland.de

ИсторијаУреди

Округот бил основан во 1993 со спојување на претходните окрузи Науен и Ратенов.

ГеографијаУреди

Географски, името Хафеланд е име за областите долж реката Хафел и областа опкружена од латиничната буква „U“, опкружена од нејзиниот тек помеѓу градот Берлин и устието со реката Елба. Областа, исто така, ги вклучува градовите Бранденбург и Потсдам, кои не се дел од округот. Округот главно се протега на областите северно од реката Хафел.

ГрбУреди

  Црвениот орел е хералдичко животно на Бранденбург. Главата на орелот е дел од грбот на Ратенов. Лебедот е често користен како симбол на областа Хафеланд.

Градови и општиниУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди