Аланд (Саксонија-Анхалт)

Аланд (германски: Aland) — општина во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија. Била создадена на 1 јануари 2010 со спојување на поранешните општини Аулозен, Криден, Полиц и Ванцер.

Аланд
Аланд
Аланд
Аланд
Аланд (Саксонија-Анхалт) во рамките на Германија
Аланд (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Општ. заед. Зехаузен (Алтмарк)
Основни податоци
Површина 92 км2
Надм. височина 17 м
Население 1.333 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 14 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39615
Повик. бр. 039386, 039395
Местоположба на Аланд во рамките на округот Штендал
Карта
Карта
Координати 52°57′N 11°39′E / 52.950° СГШ; 11.650° ИГД / 52.950; 11.650

Наводи уреди

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)