Источен Пригниц-Рупин

Источен Пригниц-Рупин (германски: Ostprignitz-Ruppin) — округ (Kreis) во северозападниот дел на Бранденбург, Германија. Се граничи со (од север надесно) округот Мекленбуршка Езерска Област во Мекленбург-Западна Померанија, окрузите Горен Хафел и Хафеланд, округот Штендал во Саксонија-Анхалт и округот Пригниц.

Источен Пригниц-Рупин
Landkreis Ostprignitz-Ruppin

Округ
Brandenburg opr.png
Земја Германија
ПокраинаБранденбург
Адм. цент.Нојрупин
Површина
 • Вкупна2,508.7 км2 (968.6 ми2)
Население (31 декември 2018)[1]
 • Вкупно99.078
 • Густина39/км2 (100/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Рег. таб.OPR
Мреж. местоostprignitz-ruppin.de

ГеографијаУреди

Округот се состои од низини северозападно од Берлин. На неговата територија се наоѓаат густи шуми. Многу реки и езера има во западниот, средишниот и североисточниот дел на округот. Главна река во округот е Досе.

ИсторијаУреди

Округот отсекогаш се разликувал од Западен Пригниц, така што првично бил населен од Словени од Мекленбург. Бил создаден во 1993 со спојување на окрузите Кириц, Нојрупин и Витшток. Округот скоро ја покрива истата територија на двата историски окрузи Источен Пригниц и Рупин. Источен Пригниц бил создаден во 1815 како еден од двата округа на местото на поранешното грофство Пригниц и бил поделен на окрузите Кириц, Прицвалк и Витшток во 1952. Исто така во 1952, округот Рупин бил преименуван во Нојрупин и дел од неговата територија била доделена на окрузите Кириц и Гранзе.

ГрбУреди

  Орелот во горниот дел на грбот потекнува од грофовите Арнштајн, кои владееле со Рупин во 13 век. На левата страна е лилјан кој ги претставува грофовите Фон Плото, вендско семејство кои владееле со Кириц. Митрата на десно го симболизира Витшток, бидејќи бискупот Хајнрих Први го прогласил Витшток за главен град на Бискупијата Хафелберг.

Градови и општиниУреди

Слободни градови Општинска заедница
 1. Кириц
 2. Нојрупин
 3. Рајнсберг
 4. Витшток


Слободни општини

 1. Фербелин
 2. Хајлигенграбе
 3. Вустерхаузен

1. Линдов (Марк)

 1. Херцберг
 2. Линдов1, 2
 3. Ритник
 4. Филицзе

2. Нојштат (Досе)

 1. Бредин
 2. Дрец
 3. Нојштат (Досе)1, 2
 4. Зиверсдорф-Хоенофен
 5. Штидениц-Шенермарк
 6. Церниц-Лом

3. Темниц

 1. Дабергоц
 2. Меркиш Линден
 3. Шторбек-Франкендорф
 4. Темницквел
 5. Темництал
 6. Валслебен1
1седиште на општинската заедница;2град

НаводиУреди

 1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2018 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2018. (германски)

Надворешни врскиУреди

Координати: 52°58′N 12°40′E / 52.967° N; 12.667° E / 52.967; 12.667