Зехаузен (Алтмарк)

Зехаузен или Зехаузен (Алтмарк) (германски: Seehausen (Altmark)) — град во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа околу 30 километри северно од Штендал.

Зехаузен
Црквата во Зехаузен
Црквата во Зехаузен
Црквата во Зехаузен
Грб на Зехаузен
Зехаузен (Алтмарк) во рамките на Германија
Зехаузен (Алтмарк)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Општ. заед. Зехаузен (Алтмарк)
Градоначалник Евалд Дуфе
Основни податоци
Површина 107 км2
Надм. височина 19 м
Население 4.817 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39615
Повик. бр. 039386, 039397
Портал www.stadt-seehausen.de
Местоположба на град Зехаузен во рамките на округот Штендал
Карта
Карта
Координати 52°52′N 11°45′E / 52.867° СГШ; 11.750° ИГД / 52.867; 11.750

Зехаузен е седиште на заедницата на општини Зехаузен (Алтмарк).

Наводи уреди

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)