Рафаел Леао

португалски фудбалер

Рафаел Леао (роден на 10 јули 1999 во Алмада, Португалија) — португалски професионален фудбалер кој настапува за ФК Милан, во италијанската Серија А, на позиција напад.

Рафаел Леао
Лични податоци
Роден на 10 јуни 1999(1999-06-10)(24 г.)
Роден во Алмада, Португалија
Висина 1.88m
Позиција напад
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Милан
Број 17
Младинска кариера
2006–2007 ФК Амора
2007–2008 Фоот 21
2008–2017 Спортинг Лисабон Спортинг Лисабон
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2017 ФК Спортинг Лисабон Б 12 (7)
2018 Спортинг Лисабон Спортинг Лисабон 3 (1)
2018–2019 Лил Лил 24 (8)
2019– Милан Милан 138 (41)
Репрезентација
2015 Португалија U16 10 (2)
2015–2016 Португалија U17 11 (4)
2016–2017 Португалија U19 17 (5)
2017–2019 Португалија U20 8 (2)
2017– Португалија U21 5 (0)
2021– Португалија 19 (3)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 10 октомври 2023
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 20 јуни 2023

Леао својата фудбалска кариера ја започнал во екипата на Амора од Португалија, а првиот професионален договор го потпишал со ФК Спортинг Лисабон. Настапувал и за ФК Лил од Франција, од каде во 2019 година бил продаден на ФК Милан. На репрезентативно ниво, настапувал за младата репрезентација на Португалија во сите категории.

Статистика уреди

Обновено на 13 август 2022[1]
Appearances and goals by club, season and competition
Клуб Сезона Лига Куп Континентален Останато Вкупно
Лига Натпревари Голови Натпревари Голови Натпревари Голови Натпревари Голови Натпревари Голови
Спортинг Б 2016-17 ЛигаПро 1 1 1 1
2017-18 ЛигаПро 11 6 11 6
Вкупно 12 7 12 7
Спортинг 2017–18 Примеира лига 3 1 0 0 2[lower-alpha 1] 1 5 2
Лил 2018–19 Лига 1 24 8 2 0 26 8
Милан 2019–20 Серија А 31 6 2 0 33 6
2020–21 Серија А 30 6 2 0 8[lower-alpha 1] 1 40 7
2021–22 Серија А 34 11 4 2 4[lower-alpha 2] 1 42 14
2022–23 Серија А 35 15 1 0 11[lower-alpha 2] 1 1[lower-alpha 3] 0 48 16
2023–24 Серија А 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Вкупно 130 38 9 2 23 3 1 0 163 43
Вкупно 169 54 11 2 24 3 1 0 205 59


  1. 1,0 1,1 Appearances in UEFA Europa League
  2. 2,0 2,1 Appearances in UEFA Champions League
  3. Appearance in Supercoppa Italiana

Надворешни врски уреди

  1. Рафаел Леао на soccerway