Фатих Терим (турски: Fatih Terim) (4 октомври 1953 во Адана, Турција), е фудбалски тренер и поранешен фудбалер на Галатасарај. Има тренирано неколку клубови од Турција и Италија, како и сениорската репрезентација на Турција и репрезентацијата на Турција до 21 година.

Терим во 2019

Интернационалната федерација за фудбалска историја и статистика (англиски: International Federation of Football History & Statistics (IFFHS)) ги вбројува помеѓу надобрите 8 фудбалски тренети на светот, а наградата ја примил во 2001 година. Евроспорт го прогласил за најдобар тренер на Европското првенство во фудбал 2008 година,[1], а УЕФА го прогласува за тренер на годината. World soccer magazine во 2008 година го вбројува во 7-те најдобри тренери на светот.[2].

Во Турција и Италија е познат под прекарот Император.

Играчка кариера

уреди

Професионалната кариера ја започнува во Адана Демиспор. Поради финансиски проблеми во кои се наоѓал е единствениот играч кој бил тајно платен од страна на клубот, а веќе после 3 години постанува и капитен. Во 1974 преминува во Галатасарај каде што останува 11 години и игра во одбрана на позиција централен одбранбен играч. Со Галатасарај трипати го освојува Купот на Турција (1972, 1982 и 1985) и еднаш Суперкупот на Турција (1982).

Статистика

уреди

[3]

Клуб Сезона Лига Куп Останато Европски натпреварувања Укупно
Натпревари Голови Натпревари Голови Натпревари Голови Натпревари Голови Натпревари Голови
Адана Демиспор 1973/74 28 2 - - - - - - 28 2
Вкупно 28 2 - - - - - - 28 2
Галатасарај 1974/75 30 2 - - 3 0 - - 33 2
1975/76 30 3 8 1 4 1 4 0 46 5
1976/77 29 2 2 0 - - - - 31 2
1977/78 29 2 5 0 2 0 - - 36 2
1978/79 27 2 2 2 3 1 2 1 34 6
1979/80 30 2 10 0 2 0 2 0 44 2
1980/81 27 2 6 0 1 0 - - 34 2
1981/82 28 0 9 1 3 0 - - 40 1
1982/83 29 1 2 0 2 1 - - 33 2
1983/84 28 0 5 0 2 0 - - 35 0
1984/85 30 0 8 3 3 0 - - 41 3
Укупно 317 16 57 7 25 3 8 1 407 27
Вкупно во кариерата 345 18 57 7 25 3 8 1 435 29

Менаџерска кариера

уреди

Раните години

уреди

По завршувањето на играчката кариера бил повикан во стручниот штаб на Галатасарај од страна на Јуп Дервал. После тоа оди во Анкарагјуџа каде што останува 18 месеци, а подоцна и една година во Гезтепе како тренер. во 1990 година добива покана од Зеп Пјонтек да се приклучи на стручниот штаб на репрезентацијата на Турција, а подоцна е тренер на репрезентацијата на Турција до 21 година. Во 1993 доаѓа на местото тренер на сениорската репрезентација со која се пласира на Европското првенство во фудбал 1996 што за Турција е прв настап на едно европско првенство. Галатасарај го враќа во својот штаб како тренер во 1996 година, и 4 пати последователно ја освојува Суперлигата на Турција и Куп на УЕФА 2000 година, што го прави најуспешен тренер во историјата на клубот.

Белешки

уреди
  1. [1] Sevilenfrm.com
  2. Фатих Терим помеѓу најдобрите тренери на светото setimes.com
  3. „Статистика за играчката кариера на Фатих Терим“. Mackolik.com.

Наводи

уреди