Малик Тао (роден на 8 август 2001 во Диселдорф, Германија) — германско-фински професионален фудбалер кој настапува за ФК Милан во италијанската Серија А.

Малик Тао
Лични податоци
Роден на 8 август 2001(2001-08-08)(22 г.)
Роден во Диселдорф, Германија
Висина 1.94 м[1]
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Милан Милан
Број 28
Младинска кариера
2006–2009 ФК Калкум
2009–2010 ФК Фортуна Дизелдорф
2010–2011 Бајер Леверкузен Бајер Леверкузен
2011–2015 Борусија Менхенгладбах Б. Менхенгладбах
2015–2020 Шалке 04 Шалке 04
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2020–2022 Шалке 04 Шалке 04 57 (3)
2020 Шалке 04 Шалке 04 2 3 (0)
2022– Милан Милан 20 (0)
Репрезентација
2021– Germany U21 8 (2)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 17:16, 27 August 2022 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 7 June 2022

Наводи уреди

  1. „Malick Thiaw: Biography“. A.C. Milan. Посетено на 30 August 2022.