Алексис Салемакерс

Алексис Салемакерс (роден на 27 јуни 1999 година во Синт Агата - Берхем, Белгија) — белгиски фудбалер кој настапува за екипата на ФК Милан на позиција среден ред а може да игра и во одбрана.

Алексис Салемакерс
Лични податоци
Полно име Алексис Салемакерс[1]
Роден на 27 јуни 1999 (1999-06-27) (23 г.)
Роден во Синт Агата - Берхем, Белгија
Висина 1.80 m
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Милан
Број 56
Младинска кариера
0000–2018 Андерлехт Андерлехт
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2018–2020 Андерлехт Андерлехт 40 (2)
2020Милан Милан (п) 4 (0)
2020– Милан Милан 39 (2)
Репрезентација
2017–2018 Белгија 19 4 (0)
2018– Белгија 21 12 (0)
Белгија 4 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 21
36, 3 октомври 2021 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 23:48, 8 септември 2021 (UTC)

Клупска кариераУреди

Во октомври 2017 година, Салемакерс потпишал договор во РСЦ Андерлехт до 2019 година. На 16 февруари 2018 година, тој го направил своето официјално деби против Синт-Трујден , играјќи од 77 минута од натпреварот.

На 8 јуни 2018 година, тој го обновил договорот до 2022 година.

На 31 јануари 2020 година, Милан го ангажирал на позајмица, со опција за купување.[2] Милан, наводно, договорил хонорар од 3,5 милиони евра плус 1 милион евра бонуси во случај на трајно потпишување на договор.[3] Тој дебитирал како замена за Давиде Калабрија во ремито против Верона на 2 февруари 2020 година кое завршило со резултат од 1:1.[4]

На 1 јули 2020 година, Салемакерс потпишал договор со Милан кој ќе го задржи во клубот до 30 јуни 2024 година.[5] На 18 јули, тој го постигнал својот прв гол за клубот во победата од 5-1 на домашен терен над Болоња во Серија А.[6]

СтатистикаУреди

Обновено на 21 август 2022
Настапи и голови по клуб, сезона и натпреварување
Клуб Сезона Лига Национален Куп Европа Останато Вкупно
Лига Нат. Гол. Нат. Гол. Нат. Гол. Нат. Гол.
Андерлехт 2017–18 [7] Белгиска прва дивизија А. 1 0 0 0 0 0 10 0 11 0
2018–19 Белгиска прва дивизија А. 23 0 1 0 3 [б 1] 0 7 0 34 0
2019-2020 Белгиска прва дивизија А. 16 2 3 0 - - 19 2
Вкупно 40 2 4 0 3 0 17 0 64 2
Милан 2019-2020 [8] Серија А 13 1 2 0 - - 15 1
2020-2021 Серија А 32 2 1 0 7 0 1 40 3
2021-2022 Серија А 36 1 4 1 6 0 - 46 2
2022-2023 Серија А 2 0 0 0 0 0 - 2 0
Вкупно 83 4 7 1 13 1 103 6
Вкупно кариера 140 6 11 1 16 1 0 0 167 8
  1. Appearances in the UEFA Europa League

НаводиУреди

  1. „Transfer Market – Milan“. Lega Serie A. Посетено на 31 January 2020.
  2. „Saelemaekers is a new AC Milan player“. AC Milan. 31 January 2020. Посетено на 4 July 2020.
  3. „Milan make Saelemaekers signing“. Football Italia. 1 February 2020. Посетено на 4 July 2020.
  4. Colombo, Monica (3 February 2020). „Milan-Verona 1-1: senza Ibrahimovic i rossoneri frenano. L'esordio di Daniel Maldini“. Corriere Della Sera. Посетено на 3 February 2020.
  5. „COMUNICATO UFFICIALE: ALEXIS SAELEMAEKERS“. Посетено на 1 July 2020.
  6. „Match report AC Milan 5-1 Bologna, Serie A 2019/2020“. AC Milan. 18 July 2020. Посетено на 19 July 2020.
  7. „Alexis Saelemaekers » Club matches“. worldfootball.net. Посетено на 20 February 2020.
  8. „A. Saelemaekers: Summary“. Soccerway. Perform Group. Посетено на 17 December 2019.

Надворешни врскиУреди