Исмаел Бенасер

Исмаел Бенасер (роден на 1 декември 1997 во Арл, Франција) — алжирски професионален фудбалер кој настапува за ФК Милан, во италијанската Серија А, на позиција среден ред.

Исмаел Бенасер
Ismaël Bennacer (cropped).jpg
Исмаел Бенасер во 2015
Лични податоци
Полно име Исмаел Бенасер[1]
Роден на 1 декември 1997 (1997-12-01) (22 г.)[2]
Роден во Арл, Франција
Висина 1.75 m[2]
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Милан
Број 4
Младинска кариера
2004–2015 ФК Арл Авињон
2015–2017 ФК Арсенал
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2014–2015 ФК Арл Авињон Б 16 (0)
2015 ФК Арл Авињон 6 (0)
2015–2017 Арсенал Арсенал 0 (0)
2017ФК Тур (п) 16 (1)
2017–2019 Емполи Емполи 76 (2)
2019– Милан Милан 1 (0)
Репрезентација
2015 Франција U17 4 (1)
2015–2016 Франција U19 7 (1)
2016– Алжир 17 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 18
14, 25 август 2019 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 13:46, 23 јули 2019 (UTC)

Бенасер својата фудбалска кариера ја започнал во екипата на Арл од Франција, а настапувал и за ФК Арсенал од Англија, ФК Емполи и од 2019 година во ФК Милан. На репрезентативно ниво, настапувал за младата репрезентација на Франција до 18 и 19 години, по подоцна избрал да настапува за Алжир, со кој го освоил Африканскиот куп на нации во 2019 година.

НаводиУреди

  1. „Algeria“ (PDF). Confederation of African Football. 15 June 2019. стр. 1. Посетено на 16 July 2019.
  2. 2,0 2,1 „Premier League Player Profile Ismael Bennacer“. Barclays Premier League. 2016. Посетено на 4 February 2016.

Надворешни врскиУреди