Требино

село во Општина Македонски Брод


Требино — село во Општина Македонски Брод, во областа Порече, во околината на градот Македонски Брод.

Требино
Поглед на село Требино.jpg

Поглед на селото Требино

Требино is located in Македонија
Требино
Местоположба на Требино во Македонија
Координати 41°31′40″N 21°12′34″E / 41.52778° СГШ; 21.20944° ИГД / 41.52778; 21.20944Координати: 41°31′40″N 21°12′34″E / 41.52778° СГШ; 21.20944° ИГД / 41.52778; 21.20944
Регион Logo of Southwestern Region, North Macedonia.svg Југозападен
Општина Coat of arms of Makedonski Brod Municipality (2012).svg Македонски Брод
Област Порече
Население 198[1] жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 6530
Повик. бр. 045
Надм. вис. 660 м
Требино на општинската карта
Требино во Општина Македонски Брод.svg

Атарот на Требино во рамките на општината
Commons-logo.svg Требино на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во областа Порече, во крајниот јужен дел на територијата на Општина Македонски Брод, на источните падини на планината Песјак.[2] Селото е ридско, на надморска височина од 660 метри. Од градот Македонски Брод е оддалечено само 2 километри.[2]

Атарот зафаќа површина од 8,7 км2. На него преовладуваат шумите на површина од 714 хектари, на пасиштата отпаѓаат 76 хектари, а на обработливото земјиште само 62 хектари.[2]

ИсторијаУреди

Во XIX век, Требино било село во Поречката нахија на Кичевската каза на Отоманското Царство.

СтопанствоУреди

Селото нема развиена земјоделска функција.[2]

НаселениеУреди

Според податоците на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) од 1900 година, во селото Требино имало 65 жители, сите Македонци муслимани.[3] По податоците на секретарот на Бугарската егзархија, Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Требино имало 16 жители, христијани.[4]

Требино е мало село, населено со македонско население, коешто во 1961 година броело 211 жители, а во 1994 година 204 жители.[2]

Според пописот од 2002 година, во селото Сланско имало 198 жители, сите Македонци.[1]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900[5] 1905[6] 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 65 16 160 147 211 189 176 206 204 198
Извор за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]

Општествени установиУреди

 
Подрачното основно училиште во селото

Самоуправа и политикаУреди

 
Главната селска црква „Св. Димитриј“

Селото влегува во рамките на Општина Македонски Брод, која била променета со новата територијална поделба на Македонија во 2004 година, при што кон нејзе била придодадена поранешната Општина Самоков. Во периодот од 1996-2004 година, селото било во рамките на некогашната Општина Македонски Брод.

Во периодот 1950-1952, селото било дел од некогашната општина Брод, во која влегувале селата Брод, Девич, Дреново, Латово, Сланско, Суви Дол и Требино.

Во периодот 1952-1955, селото било дел од тогашната општина Брод, во која покрај селото Требино се наоѓале селата Брод, Девич, Дреново, Грешница, Латово, Сланско и Суводол.

Во периодот 1955-1957, селото било дел од тогашната општина Брод.

Во периодот 1957-1965, селото се наоѓало во некогашната општина Брод.

Во периодот 1965-1996 година, селото се наоѓало во рамките на големата Општина Брод.

Изборно местоУреди

Во селото постои изборно место бр. 0233 според Државната изборна комисија, кое е сместено во основното училиште.[9]

На локалните избори во 2017 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 142 гласачи.[10] На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 140 гласачи.[11]

Културни и природни знаменитостиУреди

Цркви[12]

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. конс. 16 ноември 2017. 
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Панов, Митко (1998) (на македонски). Енциклопедија на селата во Република Македонија. Скопје: Патрија. стр. 299. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%D0%95%D0%BD%D1%86%D0%B8%D0%BA%D0%BB%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%98%D0%B0_%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B0_%D0%B2%D0%BE_%D0%A0%D0%B5%D0%BF%D1%83%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B0_%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0.pdf. посет. 16 ноември 2017 г. 
 3. Васил К’нчов. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900, стр. 257.
 4. D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р. 156-157.
 5. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 6. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 7. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика. 
 8. „ПУ Требино“. македонски: ОУ „Св. Климент Охридски“ - Македонски Брод. конс. 17 октомври 2017. 
 9. „Описи на ИМ“. конс. 16 октомври 2017. 
 10. „Локални избори 2017“. конс. 16 октомври 2017. 
 11. „Претседателски избори 2019“. конс. 5 мај 2019. 
 12. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 

Надворешни врскиУреди