Црква „Св. Димитриј“ - Требино

црква во селото Требино
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Димитриј
Црква „Св. Димитриј“ - Требино.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Бродска
Местоположба
Координати 41°31′39.93″N 21°12′24.84″E / 41.5277583° N; 21.2069000° E / 41.5277583; 21.2069000Координати: 41°31′39.93″N 21°12′24.84″E / 41.5277583° N; 21.2069000° E / 41.5277583; 21.2069000
Населено место Требино
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитриј Солунски
Изградба 1644
Завршено 1644
Живопис 1644
Архитектонски опис
Архитектонски тип еднокорабна
Портал „МПЦ“

Свети Димитриј (понекогаш позната како Свети Димитрија) — главна селска црква, во поречкото село Требино.[1][2]

Црквата е сместена во западниот дел на селото. Во дворот на црквата се наоѓаат и самите селски гробишта.

ИсторијаУреди

Црквата Свети Димитриј во селото Требино била подигната во 1644 година и поседува исклучително убав фрескоживопис од тоа време.[2] Истата се споменува и во ктиторскиот натпис.[3]

АрхитектураУреди

Таа е еднокорабна гробишна црква.[3]

Идејно-тематската содржина на сликаната програма не излегува од рамките на традиционалните, поствизантиски стилски разбирања. Меѓу архијерејските ликови во олтарот е вклучено допојасјето на српскиот светител Сава (Немањиќ).[3]

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 „Цркви во Русјачката парохија“. Дебарско-кичевска епархија. Посетено на 16 ноември 2017.
  3. 3,0 3,1 3,2 Ристовски, Блаже, ed. (2009). "Свети Димитрија". Македонска енциклопедија. , книга II (М-Ш). Скопје: МАНУ. стр. стр. 1320. 

Надворешни врскиУреди