Драган Спасов - Дац

македонски театарски и телевизиски глумец

Драган Спасов-Дац (роден на 20 април 1963 во Скопје) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Драган Спасов-Дац
Роден 20 април 1963.(1963-04-20)(60 г.)
Скопје, Македонија Македонија
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Крик на немиот индијанец
Грев или шприцер
До Балчак
Фамилија Марковски
Занимање глумец
Татко Стево Спасовски
Деца Стефан Спасов
Јаков Спасов

Животопис уреди

Роден е во Скопје.[1] Дипломирал на Факултетот за драмски уметности во Скопје, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“, во класата на проф. Слободан Унковски.[1] Од 1992 до 2016 г. работел како глумец во Драмски театар - Скопје.[1] До сега има остварено бројни и значајни улоги во театарски претстави, филмски и телевизиски проекти.[1] Во 2016 г. преминал во ансамблот на Македонскиот народен театар како директор.[2] Во 2018 година повторно се враќа во Драмски театар - Скопје.

Филмографија уреди

Година Филм Улога
1985. Бушава азбука ТВ-серија
1987. Случки од животот ТВ-серија
1987. Трета доба ТВ-серија
1987. За трошка среќа ТВ-филм Данчо
1987. Ѕвездите на 42-та ТВ-филм
1991. Македонија може ТВ-филм Кирца
1992. Време живот ТВ-филм
1993. Крик на немиот индијанец ТВ-филм Оливер
1993. Грев или шприцер ТВ-филм Тони Џанго
1998. Салон Хармони ТВ-серија Здравко
1999. Хихирику ТВ-серија
2000. Северо, источно од југозапад ТВ-филм
2002. Наше маало ТВ-серија Доктор
2003. Време за плачење ТВ-филм Тино
2004. Хихирику ТВ-серија
2005. Обични луѓе ТВ-серија Ванчо
2007. Цимери ТВ-серија
2009. Тркало на среќата ТВ-серија
2009. Македонски народни приказни ТВ-серија
2013. Тврдокорни ТВ-серија
2014. До балчак ТВ-филм Шиле
2017. Инсајдер ТВ-серија Пеачот
2017-2019 Фамилија Марковски ТВ-серија проф. Горан
2022 Моето име е Горан Стефановски ТВ-филм

Награди и признанија уреди

 • 1993 - Награда за најдобро актерско остварување на МТФ "Војдан Чернодрински" - Прилеп за улогата на "Тони Џанго" во претставата "Грев или шприцер"
 • 1994 - Награда од уметничкиот совет на ДТС која гласи: Награда за најдобар актер на Драмски театар - Скопје во 1994 година
 • 1995 - Награда за најдобро актерско остварување на МТФ "Војдан Чернодрински" - Прилеп за улогата на Розенкранц во "Розенкрец и Гилденстерн се мртви"
 • 1996 - Награда "Димче Трајковски" за улогата на "Тимчо" во "Ни ќар - ни зијан на МТФ Војдан Чернодрински - Прилеп
 • 1996 - "Златна маска" од весникот "Вечер" за улогата на "Моцарт" во "Амадеус" на фестивалот "Охридско лето"
 • 1996 - Награда 13-ти ноември
 • 2001 - Награда за најдобро актерско остварување на МТФ "Војдан Чернодрински" - Прилеп за улогата на "Симон" во претставата "Диво месо"
 • 2013 - награда „Петре Прличко“[3]
 • 2022 - Награда св. "Јоаким Осоговски"

Наводи уреди

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Драган Спасов - www.dramskiteatar.com.mk
 2. „Драган Спасов – Дац си замина од Драмски“. Република Online. 8 април 2016. Архивирано од изворникот на 2016-04-20. Посетено на 2 мај 2016.
 3. Награда „Петре Прличко“ за Дац

Надворешни врски уреди