Старчишта

село во Драмско, Егејска Македонија


Старчишта
Старчишта во рамките на Грција
Старчишта
Старчишта (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Старчиштадрамско село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба уреди

Историја уреди

Места во заедницата Старчишта преименувани со службен указ на 13 јануари 1969 година
Име Име Ново име Ново име[1] Опис[2]
Бутун[2] Μπουτούνι Лаготопос Λαγότοπος врв на Црна Гора на З од Старчишта[2]
Бутун[2] Μπουντούνι Лагорема Λαγόρρεμα река на С од Старчишта[3]
Кури Тепе[2] Κουρί Τεπέ Ксиролофос Ξηρόλοφος врв на Црна Гора на ЈЗ од Старчишта (905,2 m)[2]

Стопанство уреди

Демографија уреди

Општествени установи уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

  1. „Διατάγματα. Β. Διάταγμα ΥΠ' Αριθ. 12. Περὶ μετονομασίας συνοικισμὤν, κοινοτήτων καὶ θέσεων“ (PDF). Εφημερίς της Κυβερνήσεως του Βασιλείου της Ελλάδος. Εν Αθήναις: Ἐκ τοῦ Εθνικού Τυπογραφείου. Τεύχος Πρώτον (Αριθμός Φύλλου 3): 20. 1969. Занемарен непознатиот параметар |month= (help)
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 По топографска карта М1:50 000, издание 1980-1985 „Генеральный штаб“
  3. Dráma GSGS (Series); 4439. 1st ed. Lambert conical orthomorphic spheroid Bessel proj. Prime meridians: Greenwich and Athens. "Reproduced from M.D.R. London: War Office. 1944. Text "610/10395." In collections: Greece 1:100k Topographic Maps. Digital Archive McMaster University " ignored (help)

Надворешни врски уреди