Неврокоп (Егејска Македонија)

општина во Егејска Македонија
За градот во Пиринска Македонија, погл. Неврокоп. За неговата општина, погл. Општина Неврокоп.
Општина Неврокоп
Δήμος Νευροκοπίου
Dimos Kato Nevrokopiou - East Macedonia - Thrace.svg
Општина Неврокоп на картата на Источна Македонија и Тракија
Податоци
Област: Источна Македонија и Тракија
Округ: Драма
Гео. област:
Население: 8 024 (2001)
Седиште: Зрново
Нас. места: 18
Пошт. бр.: 661 33
Пов. бр.: 25230-2
Портал: nevrokopi.gr

Неврокоп (грчки: Δήμος Νευροκοπίου) — општина во Драмскиот округ, во северозападниот дел на областа Источна Македонија и Тракија во Егејска Македонија, денес во Грција. Административен центар е градот Зрново.[1]

ГеографијаУреди

Општината зафаќа површина од вкупно 3 528,86 км2 и се граничи со Пиринска Македонија, во која се преоѓа преку преминот Вазме (Ексохи). Подрачјето е познато по многу ниските температури во зимата и важи за најстуденото место во Егејска Македонија и цела Грција. Познато е по производството на најквалитетен компир и грав.

Крајот привлекува посетители со скијачкиот центар „Фалакро“ на планината Боздаг (Фалакро) и традиционалното посетителско село Ѓуреџик (Гранитис), големите вештачки езера кај селата Белотинци (Левкогија) и Борово (Потами), живописните планинарски патеки и старите цркви.

Оддели и населени местаУреди

 
Топографска карта на општината
 
Општината Неврокоп на картата на некогашниот округ Драма.

Според податоци од 2001 г., општината има 8 024 жители и ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Зрново
  • град Зрново (Κάτω Νευροκόπι, Като Неврокопи) (2 072 жители)
 • Општински оддел Белотинци
 • Општински оддел Блачен
  • село Блачен (или Блатчен; Αχλαδέα, Ахладеја) (86 жители)
 • Општински оддел Борово
  • село Борово (Ποταμοί, Потами) (413 жители)
 • Општински оддел Волак
  • село Волак (Βώλακας, Волакас) (1 190 жители)
 • Општински оддел Вазме
  • село Вазме (Εξοχή, Ексохи) (179 жители)
 • Општински оддел Волково
  • село Волково (или В’лково; Χρυσοκέφαλος, Хрисокефалос) (301 жител)
 • Општински оддел Горна Лакавица (141 жител)
 • Општински оддел Долно Броди
 • Општински оддел Ѓуреџик
  • село Ѓуреџик (или Руждене; Γρανίτης, Гранитис) (102 жители)
 • Општински оддел Лисе
  • село Лисе (или Елеш; Οχυρό, Охиро) (510 жители)
 • Општински оддел Караќој
  • село Караќој (Κατάφυτο, Катафито) (165 жители)
 • Општински оддел Куманич
  • село Куманич (Δασωτό, Дасото) (224 жители)
 • Општински оддел Оштица
  • село Оштица (или Воштица; Μικρομηλία, Микромилија) (62 жители)
 • Општински оддел Старчишта
 • Општински оддел Трлис
  • село Трлис (Βαθύτοπος, Ватитопос) (416 жители)
 • Општински оддел Черешово

Поранешни селаУреди

На територијата на Општина Неврокоп се наоѓаат и следниве иселени или веќе непостоечки села:

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

 1. „Ν. 3852/10“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-07-05. Посетено на 2010-07-05.

Надворешни врскиУреди