Сава — река која според некои ја обележува северозападната граница на Балканскиот Полуостров.

Сава
Sava river in Belgrade, view from Kalemegdan fortress.jpg
Реката Сава во Белград, Србија
Savarivermap.png
Изворно име
Местоположба
Држави
Градови
Физички особености
ИзворЗеленци
 • местоКрањска Гора, Словенија
 • координати46°29′31″N 13°44′16″E / 46.49194° СГШ; 13.73778° ИГД / 46.49194; 13.73778
 • надм. вис.833 м (2,733 ст)
УстиеДунав
 • место
Белград, Србија
 • координати
44°49′27″N 20°26′38″E / 44.82417° СГШ; 20.44389° ИГД / 44.82417; 20.44389Координати: 44°49′27″N 20°26′38″E / 44.82417° СГШ; 20.44389° ИГД / 44.82417; 20.44389
 • надморска височина
68 м (223 ст)
Должина992 kм (616 ми)[1]
Големина на сливот97,713.2 km2 (37,727.3 ми)[1]
Проток 
 • локацијана устието
 • просечен1,609 m3/s (56,800 cu ft/s)
Особености на сливот
ТечениеДунавЦрно Море
Притоки 
 • левиСавиња, Сутла, Лоња, Орљава, Босут
 • десниЉубљаница, Крка, Купа, Уна, Врбас, Босна, Дрина, Колубара

Извира во Словенија, каде се создава со спојувањето на двете помали реки Сава Долинка и Сава Бохињка. Тече низ Загреб и својот тек долг 940 километри го завршува крај Белград, каде се влева во реката Дунав. Еден нејзин дел служи како граница меѓу Хрватска и Босна и Херцеговина. Пловна е од Сисак до Белград. Областа околу оваа река традиционално го носи името Посавина. Нејзини поголеми притоки се Крка, Мирна, Купа, Уна, Босна и Дрина.

Сава како тема во уметностаУреди

  • „Савски пејзаж“ (Savski pejsaž) - слика на хрватскиот уметник Бранко Шеноа од 1910 година.[2]
  • „Гускарка на Сава“ (Guščarica na Savi) - слика на хрватскиот уметник Никола Машиќ од 1881 година.[2]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 parameter error
  2. 2,0 2,1 Središnja Hrvatska - Dvori s pogledom, Hrvatska turistička zajednica, 2009.