За други значења видете ја страницата за појаснување.

Брчко (босански, српски, хрватски: Brčko) — град во Босна и Херцеговина. Брчко е центар на округот Брчко, специјална единица во рамките на Босна и Херцеговина. Брчко се наоѓа на бреговите на Сава.

Брчко
Brčko
Brčko (collage image).jpg
Брчко is located in Bosnia and Herzegovina
Брчко
Брчко
Местоположба во БиХ.
Координати: 44°52′ N; 18°49′ E / 44.87° СГШ; 18.81° ИГД / 44.87; 18.81
Држава Босна и Херцеговина
ОкругБрчко
Управа
 • Претседател на општинаСиниша Милиќ
Население (2006)[1]
 • Вкупно41,000
Повик. бр.76100
Мреж. местоwww.brcko.org

ГеографијаУреди

 
Мост преку Сава во Брчко
 
Одделение за белодробни болести и ТБЦ (Брчко)

Градот Брчко е сместен во Посавина, на десниот брег на реката Сава, односно на утоката на нејзината десна притока Брка, на 44°52" северна географска широчина и 18°49" источна географска должина, на 96 метари надморска височина. Источно од градот се простира плодната Семберија, а западно е Посавина, додека на петнаесет километри јужно градот е по должина на стрмнините на планината Мајевица.

ТранспортУреди

Низ Брчко поминува железничката линија која ги поврзува Винковци и Тузла. Покрај тоа, на Сава има пристаниште кое е значајни за градот.

Познати личности од БрчкоУреди

НаводиУреди

  1. „World Gazetteer: Bosnia and Herzegovina - largest cities (per geographical entity)“. Архивирано од изворникот на 2012-12-16. Посетено на 2011-04-03.

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди