Сава Бохињка ― водотек на реката Сава во северозападна Словенија. Таа е долга 41 км,[1] и е еден од изворите на реката Сава во Радовљица, а другата е реката Сава Долинка долга 45 км.

Сава Бохињка
Местоположба
CountryСловенија
Физички особености
Устие 
 • место
Сава
 • координати
46°20′39″ N; 14°09′19″ E / 46.3442° СГШ; 14.1553° ИГД / 46.3442; 14.1553Координати: 46°20′39″ N; 14°09′19″ E / 46.3442° СГШ; 14.1553° ИГД / 46.3442; 14.1553
Должина41 км [1]
Големина на сливот388 км2 [1]
Особености на сливот
ТечениеСава→ ДунавЦрно Море

Течение уреди

 
Водопадите Савица со двата потока создавајќи ја буквата А.

Сава Бохињка извира под Карпа Комарча на кота од 805 м од извори што ги напојува Долината на Триглавските Езера. Додека не стигне до Бохињското Езеро, реката е позната како Савица („мала Сава“) и се одликува со 60 м високи Водопади Савица (словенечки: slap Savica) на неговиот извор.[2] Потоа тече низ клисурата Уканц, каде што се наоѓа 3 мегаватната електрана Савица, пред да се излее во Бохињското Езеро, каде што се создава мала делта. Тече од Бохињското Езеро како Сава Бохињка преку Бохињска Бистрица, Бохињска Бела и близу до Бледското Езеро, пред да се сретне со Сава Долинка кај Радовљица.

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 Rivers, longer than 25 km, and their catchment areas, Statistical Office of the Republic of Slovenia
  2. Baedeker, Karl (1879) "Terglou: The Valley of the Wocheiner Save" The Eastern Alps: Including the Bavarian Highlands, the Tyrol, Salzkammergut, Styria, and Carinthia (4th ed.) Dulau and Co., London, p. 353, OCLC 4018143

Надворешни врск уреди