Босна (река)

река во Босна и Херцеговина
За други значења на поимот „Босна“ видете Босна (појаснување).

Реката Босна е третата најголема река во Босна и Херцеговина и се смета за една од главните реки во државата, заедно со Неретва, Врбас, Сава, Уна и Дрина. Реката Босна има должина од 282 км [1]. За време на Римското Царство реката се нарекувала Bosona.

Босна
Местоположба
Физички особености
УстиеВрело Босне
Должина271 km
Особености на сливот

Наводи

уреди
  1. „Sava River Basin Analysis Report“ (PDF). International Sava River Basin Commission. September 2009. стр. 13. Архивирано од изворникот (PDF, 9.98 МБ) на 17 јули 2010.

Поврзано

уреди