Сутла

река во Хрватска и Словенија

Сутла (хрватски: Sutla, словенечки: Sotla) — река која тече низ Хрватска и Словенија, и тоа најмногу како погранична река.

Сутла
Rijeka Sutla Zelenjak.jpg
Местоположба
Физички особености
УстиеСава 45°51′52″ N; 15°41′01″ E / 45.8645° СГШ; 15.6835° ИГД / 45.8645; 15.6835Координати: 45°51′52″ N; 15°41′01″ E / 45.8645° СГШ; 15.6835° ИГД / 45.8645; 15.6835
 • надморска височина
135 м
Должина89 км
Особености на сливот