Банско (град)

град во Пиринска Македонија

Банско,
Бугарија Бугарија

Банско

Банско

Област

Благоевградска

Општина

Банско

Население

8 207
(според 2015)

Регистарска ознака

E (BG)
Градоначалник Александар Краваров (ВМРО-БНД)
Надморска височина 925 м
Портал http://www.bansko.bg/
Координати: 41° 50′ С, 23° 30′ И
Оваа статија се однесува на градот Банско во Бугарија. За селото Банско во Македонија, видете Банско.

Банско (бугарски: Банско) — град во Пиринска Македонија, денес во Бугарија со 9190 жители, блиску до Разлог. Банско е родното место на Никола Вапцаров, како и на Неофит Рилски. Бугарските историчари тврдат дека Св. Паисиј Хилендарски исто така е родум од тука.[1][2] Градот е сместен на источните падини на планината Пирин и во неговата непосредна близина се наоѓа и ски-центарот кој го носи истото име. Во периодот на 1896 година Гоце Делчев учителствувал во Банско, но оттука бил протеран од градските големци поради својата сомнителна револуционерна дејност.

Туризам

уреди

Банско e рекреативен скијачки центар во Пирин, ситуиран на надморска височина од 925 м. Располага со 17 скијачки патеки (должина 75 км) и 27 ски-лифтови. Наjвисоката точка на ски-центарот е 2560 м, а наjниската - 1000 м. Градот е со наjголeма динамика на приватните инвестиции во туристичкиот дел на градовите во Бугарија и имало повеќе од 17 000 легла[3] за туристите во 2010.

Наводи

уреди
  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2007-09-29. Посетено на 2007-10-16.
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2007-10-20. Посетено на 2007-10-16.
  3. [1] (2010)

Надворешни врски

уреди