Мехомија (општина)

општина во Пиринска Македонија
(Пренасочено од Општина Мехомија)

Општина Мехомија (офиц. Општина Разлог, бугарски: Община Разлог) — општина во Пиринска Македонија, во денешната Благоевградска област, југозападна Бугарија. Центар на општината е градот Мехомија (од 1925 г. офиц. Разлог[1]). Општината има 8 населени места со вкупно население од 21.495 жители (2015).

Општина Мехомија
Община Разлог
Административна карта на општина Разлог
Административна карта на општина Разлог
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска
СедиштеМехомија (Разлог)
Управа
 • ГрадоначалникКрасимир Герчев (ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна506,47 км2 (19,555 ми2)
Население (2015)
 • Вкупно21.495
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Мреж. местоpetrich.egov.bg

Официјалното име на општината е во согласност преименувањето на градот Мехомија, кој го добил името по традиционалната котлинска област Разлог (Разлошко) во која е сместен.[2]

Географија уреди

Историја уреди

Стопанство уреди

Демографија уреди

Општествени установи уреди

Самоуправа и политика уреди

Населени места уреди

 
Карта на Општина Мехомија со населените места

Општината има 8 населени места, од кои еден град и седум села. Тие се следниве (имињата во заграда се сегашните, сменети од бугарската држава):

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

  1. Указ № 86/обн. 26.03.1925 г.
  2. Николай Мичев, Петър Коледаров. „Речник на селищата и селищните имена в България 1878 – 1987“, София, 1989.

Надворешни врски уреди