Отвори го главното мени

Географиja и местоположбаУреди

Добриништа лeжи во подножјето на планината Пирин и се наоѓа на само 6км јужно од Банско и e едно од најголемите села во Бугарија со население од над 3.000 жители. Има 17 минерални извори со температура на водата помеѓу 43 и 30 степени целзјусови. Овде има голем број на приватини хотели.

Во центарот на Добриништа се наоѓа хотелот „Добриниште“ кој е дел од Ски комплексот „Добриниште“. За туристите во Добриништа обезбеден е бесплатен транспорт до ски комплексот.

ИсториjaУреди

ЕкономијаУреди

ДемографијаУреди

Општествени институцииУреди

Администрација и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Надворешни врскиУреди