Пиринпланина во Пиринска Македонија, денес во Југозападна Бугарија. Претставува дел од Рилско-родопскиот Масив. Нејзин највисок врв е Вихрен (2.914 м). Планината е претставена на Грбот на Македонија.

Пирин
Пирин зиме
Највисока точка
ВрвВихрен
Надм. височина2.914 м
Координати41°45′49″N 23°23′58″E / 41.76361° СГШ; 23.39944° ИГД / 41.76361; 23.39944
Величина
Должина80 км север-југ
Ширина40 км север-југ
Површина2585 км²
Географија
ЗемјиБугарија
Вид карпагранит, гнајс, мермер, варовник

Местоположба уреди

Пирин се наоѓа меѓу реките Струма на запад и Места на исток. На север преку Предел се поврзува со планината Рила, а на југ продолжува во Славјанка (Алиботуш).

Релјеф и земјишни облици уреди

 
Карта на врвови во Северен Пирин
 
Карта на води во Северен Пирин

Позначајни врвови уреди

 
Поглед на врв Вихрен од Кутело

На Пирин има два врва со над 2.900 м (Вихрен и Кутело), седум над 2.800 м, седумнаесет над 2.700 м, 32 над 2.600 м и 40 над 2.500 м. Трите највисоки врва се мермерни, а највисоките гранитни врвови (Полежан и Каменица) се наоѓаат на странични краци.

 
Највисоките врвови на Пирин Планина.

Пирин како тема во уметноста и во популарната култура уреди

  • „Пирин планино“ - македонската народна песна.[1]
  • „Планино Пирин планино“ - македонска народна песна.[2]
  • „Од врв Пирин Планина“ - македонска народна песна.[3]
  • „Кажи ми кажи Пирин планино“ - новосоздадена фолк песна на композиторот Кирил Дрангов.[4]

Галериjа уреди

Надворешни врски уреди

Наводи уреди