Краставец (Праведник)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Краставец


Местоположба 41°20′29″N 21°56′02″E / 41.34139° СГШ; 21.93389° ИГД / 41.34139; 21.93389
Основни податоци
Место Праведник
Општина Кавадарци
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Краставецнаселба од римското време во атарот на селото Праведник, Македонија. На 500 метри источно од селото, на три тераси со површина од околу 100 на 100 метри има множество фрагменти од керамички садови и градежен материјал (тегули, имбрекси и кршен камен).[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 155. ISBN 9989-649-28-6.