Добротино

село во Општина Кавадарци


Добротино — село во Општина Кавадарци.

Добротино
Добротино панорама.jpg
Добротино is located in Македонија
Добротино
Местоположба на Добротино во Македонија
Добротино на интерактивна карта

Координати 41°22′25″N 21°56′06″E / 41.37361° СГШ; 21.93500° ИГД / 41.37361; 21.93500Координати: 41°22′25″N 21°56′06″E / 41.37361° СГШ; 21.93500° ИГД / 41.37361; 21.93500
Регион Logo of Vardar Region.svg Вардарски
Општина Кавадарци
Шифра на КО 11014
Добротино на општинската карта
Добротино во Општина Кавадарци.svg

Атарот на Добротино во рамките на општината
Commons-logo.svg Добротино на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

Добротино — село во општина Кавадарци.

ИсторијаУреди

Селото било основано кон крајот на XVIII век, кога во селото се доселиле избегани жители од раселеното село Крстот.

ДемографијаУреди

Во 2002 година во селото имало 3 жители, Македонци.

РодовиУреди

Како родови во селото се спомнуваат:[1]

  • Староседелци: Лазарковци (9 к.) и Стојановци (3 к.) потекнуваат од ист предок кој се доселил од раселеното село Крстот кон крајот на XVIII век. Во атарот на тоа село припаѓал Тиквешкиот манастир.

Културни и природни знаменитостиУреди

Археолошки наоѓалишта[2]

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. Радовановиќ, Воислав. Тиквеш и Рајец.
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 148. ISBN 9989649286.

Надворешни врскиУреди