Полошко II (Праведник)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Полошко II


Местоположба 41°20′29″N 21°56′02″E / 41.34139° СГШ; 21.93389° ИГД / 41.34139; 21.93389
Основни податоци
Место Праведник
Општина Кавадарци
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Полошко IIнаселба од доцноантичкото време во атарот на селото Праведник, Македонија. На десниот брег на Тиквешко Езеро, на 1 километар јужно од иселеното село Полошко се наоѓаат грамади од градежен камен, тули и имбрекси.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 155. ISBN 9989-649-28-6.