Полошки Манастир (Праведник)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Полошки Манастир


Местоположба 41°20′29″N 21°56′02″E / 41.34139° СГШ; 21.93389° ИГД / 41.34139; 21.93389
Основни податоци
Место Праведник
Општина Кавадарци
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Полошки Манастирнаселба од доцноантичкото време во атарот на селото Праведник, Македонија. Во непосредната близина на манастирската црква „Св. Ѓорѓи“, на левиот брег на Тиквешко Езеро се среќаваат фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 155. ISBN 9989-649-28-6.