Кошани

село во Општина Кавадарци

Кошани — село во Општина Кавадарци, во околината на градот Кавадарци.

Кошани
Кошани во рамките на Македонија
Кошани
Местоположба на Кошани во Македонија
Кошани на карта

Карта

Регион  Вардарски
Општина Кавадарци
Население 2 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 11023
Слава Атанасовден
Кошани на општинската карта

Атарот на Кошани во рамките на општината
Кошани на Ризницата

Географија и местоположба

уреди

Историја

уреди

Подрачјето на Кошани е населено уште од доцната антика, за што сведочат три наоѓалишта околу самото село.

Во XIX век селото било дел од Тиквешката каза на Отоманското Царство.

Стопанство

уреди

Население

уреди
Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948116—    
195398−15.5%
196197−1.0%
197135−63.9%
198118−48.6%
ГодинаНас.±%
19916−66.7%
19944−33.3%
20022−50.0%
20212+0.0%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Кошани живееле 150 жители, сите Македонци.[2]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 100 Македонци.[3]

Според пописот од 2002 година, во селото живеат само 2 жители, Македонци.[4]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 2 жители, сите Македонци.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 150 116 98 97 35 18 6 4 2 2
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[5]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[6]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]

Родови

уреди

Кошани е македонско село.

Според истражувањата од 1920-тите, Родови во селото се:

Општествени установи

уреди

Самоуправа и политика

уреди

Културни и природни знаменитости

уреди
Археолошки наоѓалишта[10]
 • Белутрак — населба и некропола од доцноантичко време;
 • Врчвата — населба од доцноантичко време; и
 • Задрид — утврдена населба од доцноантичко време.
Цркви

Редовни настани

уреди

Личности

уреди

Култура и спорт

уреди

Иселеништво

уреди

Наводи

уреди
 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Васил К’нчов. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900, стр. 154.
 3. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 4. „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 28 јули 2016.
 5. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 6. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 7. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 8. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 9. Радовановиќ, Воислав. Тиквеш и Раец.
 10. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 152. ISBN 9989-649-28-6.

Надворешни врски

уреди