Клиново е село во Општина Кавадарци.

Клиново
Клиново is located in Македонија
Клиново
Местоположба на Клиново во Македонија
Регион Мариово
Општина Општина Кавадарци
Население 0 жит.
(поп. 2002)
Клиново на општинската карта
Клиново во Општина Кавадарци.svg

Атарот на Клиново во рамките на општината


Географиja и местоположбаУреди

ИсториjaУреди

ЕкономијаУреди

ДемографијаУреди

Општествени институцииУреди

НовостиУреди

Во 2007 година е пробиен патот од Блашница до с.Клиново и овозможено е да се оди со возило преку Бојанчиште до викенд населбата на Блашница и од тука нагоре до селото. Покрај прославата на селската слава Летен Св.Архангел во месец Јули, сега се во тек подготовките за водење електрична струја до селото.Овие активности се дел од долгогодишните заложби на поранешните жители и нивните потомци иселени поради изградбата на браната на река Црна (1968г.), да се вратат на родните огништа и повторно да го вратат животот кој постоел на овој простор многу векови пред да се направи браната.

Културни и природни знаменитостиУреди

Цркви „Св.Архангел Михаил“ - стара и нова. За старата црква не се сочувани никакви историски податоци, ниту пак постои запис или натпис во црквата за да се дознае кога била изградена и живописана. Црквата била во функција до 1860 година, кога во нејзина непосредна близина била изградена нова црква со големи димензии и посветена исто така на Св. Архангел Михаил. Според својата архитектурна форма старата црква е еднокорабна со полукружна олтарна апсида на источната страна. Градена е од плочест камен. Од старите фрески сочуван е само еден фрагмент во олтарната конха со претстава на Св. Богородица Ширшаја од небесата. Живописот најверојатно е од крајот на XVII век. Новоизградената црква во село Клиново е исто така денес напуштена. Во неа нема фрескоживопис.

Редовни настаниУреди

Секоја година во Клиново се слави летниот Св. Архангел.

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Надворешни врскиУреди