Клиново

село во Општина Кавадарци

Клиново — раселено село во Општина Кавадарци, во областа Мариово, во околината на градот Кавадарци.

Клиново
Клиново во рамките на Македонија
Клиново
Местоположба на Клиново во Македонија
Клиново на карта

Карта

Координати 41°14′15″N 21°56′55″E / 41.23750° СГШ; 21.94861° ИГД / 41.23750; 21.94861
Регион  Вардарски Мариово
Општина Кавадарци
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 11021
Клиново на општинската карта

Атарот на Клиново во рамките на општината
Клиново на Ризницата

Географија и местоположба уреди

Селото се наоѓа во областа Мариово, југозападно од градот Кавадарци.

Историја уреди

Во XIX век, Клиново било село во рамките на Мариовската нахија во Тиквешката каза на Отоманското Царство.

Население уреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948492—    
1953409−16.9%
1961418+2.2%
197115−96.4%
1981—    
ГодинаНас.±%
1991—    
19942—    
20020−100.0%
202100.00%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Клиново живееле 650 жители.[2] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Лазарополе имало 3.304 жители, под врховенството на Бугарската егзархија.[3]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 500 Македонци.[4]

Селото броело 418 жители во 1961 година, додека во 1994 година имало само двајца жители.

Според пописот од 2002 година, во селото Клиново немало жители.[5] Истото било потврдено и на пописот од 2021 година.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 650 680 492 409 418 15 2 0 0
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[6]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[7]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]


Новости уреди

Во 2007 година е пробиен патот од Блашница до с. Клиново и овозможено е да се оди со возило преку Бојанчиште до викенд населбата на Блашница и од тука нагоре до селото. Покрај прославата на селската слава Летен Св.Архангел во месец Јули, сега се во тек подготовките за водење електрична струја до селото.Овие активности се дел од долгогодишните заложби на поранешните жители и нивните потомци иселени поради изградбата на браната на река Црна (1968 г.), да се вратат на родните огништа и повторно да го вратат животот кој постоел на овој простор многу векови пред да се направи браната.

Културни и природни знаменитости уреди

Цркви
Археолошки наоѓалишта[10]
 • Бабина Нива — населба од средниот век;
 • Градишта — градиште од железното и римското време и средниот век;
 • Градиштанска Црква — населба од доцноантичкото време;
 • Грозана — средновековно утврдување;
 • Карпуза — средновековна некропола;
 • Катуништа — населба и некропола од доцноантичкото време;
 • Колиби — средновековно утврдување;
 • Крст — некропола од доцноантичкото време;
 • Прекиот Пат — населба од доцноантичкото време;
 • Самарџица — средновековна населба;
 • Стреј — средновековно утврдување;
 • Тумба — утврдена населба од доцноантичкото време;
 • Черњец — населба од доцноантичкото време.

Редовни настани уреди

Секоја година во Клиново се слави летниот Св. Архангел.

Личности уреди

Васил Филев, револуционер од ВМОРО

Наводи уреди

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Васил К’нчов. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900, стр. 263.
 3. D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 166-167
 4. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 5. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 6. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 7. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 8. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 9. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 10. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 152, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врски уреди