Корита (Праведник)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Корита


Местоположба 41°20′29″N 21°56′02″E / 41.34139° СГШ; 21.93389° ИГД / 41.34139; 21.93389
Основни податоци
Место Праведник
Општина Кавадарци
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Коританаселба од доцноантичкото време во атарот на селото Праведник, Македонија. На 2 километри западно од селото, на доминантна височинка се гледаат грамади од градежен камен, тегули и имбрекси, а спорадично и фрагменти од керамички садови и питоси.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 155. ISBN 9989-649-28-6.