Општина Желино

Општина во Република Македонија

Општина Желиноопштина во Полог, Тетовско, Западна Македонија. Седиште на општината е селото Желино.

Општина Желино
Општина
Знаме на Општина ЖелиноГрб на Општина Желино
Карта
ДржаваМакедонија
СедиштеЖелино
Населени места
Управа
 • ГрадоначалникБљерим Сејдиу
Површина
 • Вкупна201,04 км2 (77,62 ми2)
Население (2021)[1]
 • Вкупно18.988
 • Густина94/км2 (240/ми2)
Час. појасCET (UTC+01:00)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02:00)
Повикувачки број+044
Регистарски табличкиTE
Мреж. местоmkd.zhelina.gov.mk
Карта на општина Желино со селските атари.
Демографска карта на општина Желино со селските атари.

Географија уреди

Историја уреди

Стопанство уреди

Демографија уреди

Според проценка од 2016, општина Желино има 28.044 жители.[2]

Народ Вкупно Удел (%)
Македонци 71 0,29
Албанци 24.195 99,20
Турци 2 0,01
Роми 0 0,0
Власи 0 0,00
Срби 1 0,00
Бошњаци 5 0,02
останати 116 0,48
Вероисповед Вкупно
православни 59
муслимани 24.210
католици 12
протестанти 0
останати 109
Јазик Вкупно
македонски 57
албански 24.206
турски 1
ромски 0
влашки 1
српски 2
бошњачки 4
останати 119

Општествени установи уреди

Самоуправа и политика уреди

Градоначалник на општина Желино е Блерим Сејди од редовите на Беса. Тој бил избран на локалните избори од 2017 година за мандат од четири години.[3] Советот на општина Желино е составен од 19 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:

 
  БЕСА: 9 места
  ДУИ: 8 места
  АА: 1 местo
  ДПА: 1 местo

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

  1. „Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 - прв сет на податоци“. Државен завод за статистика на Македонија. Посетено на 30 март 2022.
  2. „Население во Република Македонија на 31.12 по специфични возрасни групи, по пол, по општини, по години“. Државен завод за статистика на Република Македонија. Посетено на 2 мај 2018.[мртва врска]
  3. „Заклучок за конечност на резултати од гласањето во вториот круг на Локалните избори 2017“. Државна изборна комисија на Македонија. Посетено на 3 декември 2017.

Надворешни врски уреди