Општина Желино

Општина во Република Македонија
Желино

Map of Želino Municipality.svg

Знаме на Општина Желино Грб на Општина Желино
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Село Желино
Површина 201,04 км2
Демографија
Население 24.390 жит.
- проценка од 31.12.2016 28.044 жит.
Густина 121,32 жит./км2
Населени места
Самоуправа
Градоначалник Бљерим Сејдиу
Совет 19 члена
Контактни податоци
Седиште Општина Желино 1226 Желино

Општина Желиноопштина во Полог, Тетовско, Западна Македонија. Седиште на општината е селото Желино.

Карта на општина Желино со селските атари.
Демографска карта на општина Желино со селските атари.

ГеографијаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според проценка од 2016, општина Желино има 28.044 жители.[1]

Народ Вкупно Удел (%)
Македонци 71 0,29
Албанци 24.195 99,20
Турци 2 0,01
Роми 0 0,0
Власи 0 0,00
Срби 1 0,00
Бошњаци 5 0,02
останати 116 0,48
Вероисповед Вкупно
православни 59
муслимани 24.210
католици 12
протестанти 0
останати 109
Јазик Вкупно
македонски 57
албански 24.206
турски 1
ромски 0
влашки 1
српски 2
бошњачки 4
останати 119

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Градоначалник на општина Желино е Блерим Сејди од редовите на Беса. Тој бил избран на локалните избори од 2017 година за мандат од четири години.[2] Советот на општина Желино е составен од 19 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:

 
  БЕСА: 9 места
  ДУИ: 8 места
  АА: 1 местo
  ДПА: 1 местo

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. „Население во Република Македонија на 31.12 по специфични возрасни групи, по пол, по општини, по години“. Државен завод за статистика на Република Македонија. Посетено на 2 мај 2018.
  2. „Заклучок за конечност на резултати од гласањето во вториот круг на Локалните избори 2017“. Државна изборна комисија на Македонија. Посетено на 3 декември 2017.

Надворешни врскиУреди