Чифлик (Тетовско)

село во Општина Желино

Чифлик — село во Општина Желино, во околината на градот Тетово. Според пописот од 2002 година, селото имало население од 1.180 жители.

Чифлик
Чифлик is located in Македонија
Чифлик
Местоположба на Чифлик во Македонија
Координати 41°57′5″N 21°7′14″E / 41.95139° N; 21.12056° E / 41.95139; 21.12056Координати: 41°57′5″N 21°7′14″E / 41.95139° N; 21.12056° E / 41.95139; 21.12056
Општина Coat of arms of Želino Municipality.svg Желино
Население 1.180 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 28090
Надм. вис. 698 м
Чифлик на општинската карта
Чифлик во Општина Желино.svg

Атарот на Чифлик во рамките на општината

Географиja и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во областа Долни Полог. Мерово лежи на горното течение на Суводолица, на северните падини на Сува Гора.

ИсториjaУреди

Според податоците на бугарскиот етнограф Васил К'нчов, селото во 1900 година имало население од 190 муслимани (Албанци).[1] Рускиот публицист Афанасиј Селишчев во 1929 година забележал дека селото било дел од Општина Групчин и имало 40 куќи со 320 жители Албанци.[2]

ДемографијаУреди

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 1.108 жители. Следува табела на националната структура на населението[3]

Националност Вкупно
Македонци 0
Турци 0
Роми 0
Албанци 1 176
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
останати 4

Самоуправа и политикаУреди

Изборно местоУреди

Во селото постои изборното место бр. 2095 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[4]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 1.114 гласачи.[5]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 212.
  2. Селищев, Афанасий. Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии, София, 1929, стр. 24.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  5. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врскиУреди