Копачин Дол (албански: Kopaçindolli; Копачиндоли, локално Kapizhdoll; Капиждол) — село во Општина Желино, во околината на градот Тетово. Според пописот од 2002 година, селото имало население од 907 жители.

Копачин Дол
Копачин Дол is located in Македонија
Копачин Дол
Местоположба на Копачин Дол во Македонија
Координати 41°57′33″N 21°8′18″E / 41.95917° N; 21.13833° E / 41.95917; 21.13833Координати: 41°57′33″N 21°8′18″E / 41.95917° N; 21.13833° E / 41.95917; 21.13833
Општина Coat of arms of Želino Municipality.svg Желино
Население 907 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 28038
Надм. вис. 657 м. м
Копачин Дол на општинската карта
Копачин Дол во Општина Желино.svg

Атарот на Копачин Дол во рамките на општината
Commons-logo.svg Копачин Дол на Ризницата

Географиja и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во областа Долни Полог, сместено по горниот тек на реката Суводолица во северните склонови на планината Сува Гора. Селото е во близина на автопатот Тетово-Скопје и во близина на селото се Групчин, Чифлик и Ново Село.

ИсториjaУреди

Според податоците на бугарскиот етнограф Васил К'нчов, селото во 1900 година имало население од 166 муслимани (Албанци).[1] Рускиот публицист Афанасиј Селишчев во 1929 година забележал дека селото било дел од Општина Групчин и имало 36 куќи со 237 жители Албанци.[2]

ДемографијаУреди

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 907 жители. Следува табела на националната структура на населението[3]

Националност Вкупно
Македонци 0
Турци 0
Роми 0
Албанци 898
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
останати 9

РодовиУреди

Копачин Дол е албанско село.

Според истражувањата од 1940-тите родови во селото се: Стогодин (10 к.) поалбанчени Македонци. Они се староседелци во селото; Раман (16 к.), Сирчек (18 к.), Русталар (5 к.), Качер (1 к.) и Ајредин (1 к.) сите доселени од Албанија.[4]

Самоуправа и политикаУреди

Изборно местоУреди

Во селото постои изборното место бр. 2096 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[5]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 931 гласачи.[6]

ЛичностиУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 212.
  2. Селищев, Афанасий. Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии, София, 1929, стр. 24.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. Трифуноски, Јован (1954). Скопски Дервен. Белград: Српски етнографски зборник.
  5. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  6. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
  7. „Албанците ја одбележуваат годишнината на загинатите припадници на ОВК“. Утрински Весник. 2003. Посетено на 2012-08-31.

Надворешни врскиУреди