Рогле — село во Општина Желино, во околината на градот Тетово. Според пописот од 2002 година, селото имало население од 566 жители.

Рогле
Рогле is located in Македонија
Рогле
Местоположба на Рогле во Македонија
Координати 41°58′4″N 21°9′55″E / 41.96778° N; 21.16528° E / 41.96778; 21.16528Координати: 41°58′4″N 21°9′55″E / 41.96778° N; 21.16528° E / 41.96778; 21.16528
Општина Coat of arms of Želino Municipality.svg Желино
Население 566 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 747 м. м
Рогле на општинската карта
Рогле во Општина Желино.svg

Атарот на Рогле во рамките на општината
Commons-logo.svg Рогле на Ризницата

Географиja и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во областа Долни Полог. Мерово лежи на горното течение на Суводолица, на северните падини на Сува Гора. Селото е во близина на селото Ново Село.

ИсториjaУреди

Според податоците на бугарскиот етнограф Васил К'нчов, селото во 1900 година имало население од 135 муслимани (Албанци).[1] Рускиот публицист Афанасиј Селишчев во 1929 година забележал дека селото било дел од Општина Групчин и имало 42 куќи со 263 жители Албанци.[2]

ДемографијаУреди

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 566 жители. Следува табела на националната структура на населението[3]

Националност Вкупно
Македонци 0
Турци 0
Роми 0
Албанци 566
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
останати 0

РодовиУреди

Рогле е албанско село.

Според истражувањата од 1940-тите родови во селото се:

  • Качер (35 к.) потекнуваат од фисот Круја Зи во северна Албанија. Од старото место се иселиле тројца браќа и нивниот внук. Од нив едниот брат со внукот се населил во Рогле. Вториот брат преку Рогле се населил во Бојане, а третиот во кумановското село Слупчане. Овде се доселиле пред 200 години.
  • Шкрете или Мемете (1 к.) доселени се, но не знаат од каде. Имаат изумрени домаќинства.
  • Цоке (7 к.) доселени се од некое место во северна Албанија.[4]

Самоуправа и политикаУреди

Изборно местоУреди

Во селото постои изборното место бр. 2099 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[5]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 564 гласачи.[6]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 212.
  2. Селищев, Афанасий. Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии, София, 1929, стр. 24.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. Трифуноски, Јован (1954). Скопски Дервен. Белград: Српски етнографски зборник.
  5. "Описи на ИМ". Посетено на 3 ноември 2019.
  6. "Претседателски избори 2019". Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врскиУреди