Мерово

село во Општина Желино

Мерово — село во Општина Желино, во околината на градот Тетово. Според пописот од 2002 година, селото имало население од 901 жител.

Мерово
Мерово is located in Македонија
Мерово
Местоположба на Мерово во Македонија
Координати 41°56′13″N 21°10′30″E / 41.93694° СГШ; 21.17500° ИГД / 41.93694; 21.17500Координати: 41°56′13″N 21°10′30″E / 41.93694° СГШ; 21.17500° ИГД / 41.93694; 21.17500
Општина Coat of arms of Želino Municipality.svg Желино
Население 901 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 28045
Надм. вис. 747 м
Мерово на општинската карта
Мерово во Општина Желино.svg

Атарот на Мерово во рамките на општината
Commons-logo.svg Мерово на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во областа Долни Полог. Мерово лежи на горното течение на Суводолица, на северните падини на Сува Гора.

ИсторијаУреди

Според податоците на бугарскиот етнограф Васил К’нчов, селото во 1900 година имало население од 165 муслимани (Албанци).[1] Рускиот публицист Афанасиј Селишчев во 1929 година забележал дека селото било дел од Општина Групчин и имало 70 куќи со 376 жители Албанци.[2]

ДемографијаУреди

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 901 жител. Следува табела на националната структура на населението[3]

Националност Вкупно
Македонци 1
Турци 0
Роми 0
Албанци 882
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
останати 18

РодовиУреди

Мерово е албанско село.

Според истражувањата од 1949 година, родови во селото се:

  • Доселеници: Џафе (9 к.) по потекло од северна Албанија. Овде живеат од првата половина на XIX век; Лике (7 к.) и они се доселени од северна Албанија; Маршин (10 к.) и Бочан (6 к.) потекнуваат од ист предок. Доселени се од северна Албанија после првите два рода. Имаат роднини во селото Копаница (Маршеје); Калие (10 к.) потекнуваат од фисот Бериша во Љума во северна Албанија. Овде се доселени од средината на XIX век. Имаат роднини во Чајлане (Ибишалар, Маналар и Исафлар); Доче (14 к.) познати и како Ќосе. Доселени се од северна Албанија. Овде се населиле преку Полог; Караџе (10 к.) доселени се од местото Биче во Љума, северна Албанија. Од старото место некои од нивниот род се населиле во Бојане (Карач или Лески) и во Буковиќ.[4]

Самоуправа и политикаУреди

Избирачко местоУреди

Во селото постои избирачкото место бр. 2102 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[5]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 893 гласачи.[6]

ЛичностиУреди

  • Риза Идризи (р. 11 август 1928) - учесник во НОАВМ во 1944 и член на КПМ од 1946 година

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 212.
  2. Селищев, Афанасий. Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии, София, 1929, стр. 24.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. Трифуноски, Јован (1949). Скопски Дервен. САНУ.
  5. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  6. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врскиУреди