Стримница

село во Општина Желино

Стримница — село во Општина Желино, во околината на градот Тетово. Според пописот од 2002 година, селото имало население од 2.422 жители.

Стримница

Глетка на Стримница од север

Стримница во рамките на Македонија
Стримница
Местоположба на Стримница во Македонија
Стримница на карта

Карта

Координати 41°58′3″N 21°2′4″E / 41.96750° СГШ; 21.03444° ИГД / 41.96750; 21.03444
Општина  Желино
Население 1.937 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 28079, 28579
Надм. вис. 621 м. м
Стримница на општинската карта

Атарот на Стримница во рамките на општината
Стримница на Ризницата

Географија и местоположба уреди

Селото е во областа Долни Полог. Селото лежи на бреговите на реката Вардар, во подножјето на планината Сува Гора. Во близина Стримница е селото Фалише.

Историја уреди

Според податоците на бугарскиот етнограф Васил К’нчов, селото во 1900 година имало население од 245 муслимани (Албанци).[2] Рускиот публицист Афанасиј Селишчев во 1929 година забележал дека селото било дел од Општина Желино и имало 65 куќи со 404 жители Албанци.[3]

Население уреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948733—    
1953840+14.6%
19611.042+24.0%
19711.406+34.9%
19811.831+30.2%
ГодинаНас.±%
19910−100.0%
19942.194—    
20022.422+10.4%
20211.937−20.0%

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралство Југославија во 1931 година, селото имало 550 Албанци.[4]

Според пописот на населението на Македонија од 2002 година, селото има 2.422 жители, од кои 2 Македонци, 2.404 Албанци и 16 останати.[5]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 1.937 жители, од кои 1.862 Албанци, 1 останат и 74 лица без податоци.[6]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 245 733 840 1.042 1.406 1.831 0 2.194 2.422 1.937
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[7]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[8]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]


Самоуправа и политика уреди

Избирачко место уреди

Во селото постои избирачките места бр. 2109, 2109/1, 2110 и 2110/1 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[11]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 2.567 гласачи.[12]

Поврзано уреди

Наводи уреди

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 212.
 3. Селищев, Афанасий. Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии, София, 1929, стр. 24.
 4. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 5. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 6. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 7. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 8. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 9. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 10. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 11. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
 12. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски уреди