Ларце

село во Општина Желино

Ларце — село во Општина Желино, во околината на градот Тетово.

Ларце
Ларце is located in Македонија
Ларце
Местоположба на Ларце во Македонија
Ларце на интерактивна карта

Координати 41°56′4″N 21°7′32″E / 41.93444° СГШ; 21.12556° ИГД / 41.93444; 21.12556Координати: 41°56′4″N 21°7′32″E / 41.93444° СГШ; 21.12556° ИГД / 41.93444; 21.12556
Општина Coat of arms of Želino Municipality.svg Желино
Население 1.868 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 28040, 28540
Надм. вис. 895 м
Ларце на општинската карта
Ларце во Општина Желино.svg

Атарот на Ларце во рамките на општината
Commons-logo.svg Ларце на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во областа Долни Полог, оддалечено 18 километри југоисточно од Тетово. Селото лежи на горното течение на реката Суводилица, на северните падини на Сува Гора. Во близина на Ларце се селата Добарце и Чифлик.

ИсторијаУреди

Според податоците на бугарскиот етнограф Васил К’нчов, селото во 1900 година имало население од 138 муслимани (Албанци).[1] Рускиот публицист Афанасиј Селишчев во 1929 година забележал дека селото било дел од Општина Групчин и имало 90 куќи со 562 жители Албанци.[2]

ДемографијаУреди

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 1.868 жители. Следува табела на националната структура на населението[3]

Националност Вкупно
Македонци 5
Турци 1
Роми 0
Албанци 1 859
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 1
останати 2

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:[4]

Година 1900 1929 1948 1953 1961 1971 1981 1994 2002
Население 138[1] 562[2] 809 866 950 1.149 1.489 1.735 1.868

Самоуправа и политикаУреди

Избирачко местоУреди

Во селото постојат избирачките места бр. 2100 и 2101 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште. Во ова избирачко место е опфатено и селото Расино.[5]

На претседателските избори во 2019 година, на овие избирачки места биле запишани вкупно 1.790 гласачи.[6]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 212.
  2. 2,0 2,1 Селищев, Афанасий. Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии, София, 1929, стр. 24.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  5. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  6. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врскиУреди