Општина Боговиње

Општина Боговиње

Map of Bogovinje Municipality.svg

Местоположба на Општина Боговиње во рамките на Македонија
Знаме на Општина Боговиње Грб на Општина Боговиње
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Боговиње
Регион Logo of Polog Region.svg Полошки
Површина 141,65 км2
Основана 1996
Службен јазик албански и македонски
Демографија
Население 22.906[1] жит.
Населени места
Народности Албанци и Македонци
Самоуправа
Градоначалник Бесник Емши
Совет 19 члена
Контактни податоци
Седиште Општина Боговиње Боговиње
Телефон 044 371-500
Факс 044 371-500
Мреж. место Службен портал

Општина Боговиње (албански: Komuna e Bogovinës) — општина во северозападна Македонија. Центар на општината е Боговиње. Општината е проширена со новата територијална поделба на Република Македонија од 2005 година, кога кон поранешната Општина Боговиње е припоена и Општина Камењане.

Карта на општина Боговиње со селските атари.
Демографска карта на општина Боговиње со селските атари.

ГеографијаУреди

Општината граничи со Општина Тетово на север, Општина Брвеница на исток, Општина Врапчиште на југ и со Република Косово на запад.

ДемографијаУреди

Врз основа на резултатите добиени од пописот во 2021 година, во општината живееле 22.906 жители, 6.457 домаќинства и 7.759 станови.[1]

Етничка припадностУреди

Вкупно резидентно население во Општина Боговиње според изјаснувањето за етничката припадност
Етничка припадност Вкупно Удел (%)
Македонци 16 0,07
Албанци 20.475 89,39
Турци 803 3,51
Роми 0 0,00
Власи 1 0,0044
Срби 2 0,01
Бошњаци 6 0,03
останати 35 0,15
не се изјасниле 0 0,00
непознато 1 0,0044
лица без податоци 1.567 6,84
Вкупно 22.906 100,00

ВероисповедУреди

Вкупно резидентно население во Општина Боговиње според изјаснувањето за религиската припадност
Вероисповед Вкупно
православни 3
муслимани 21.329
католици 2
христијани 0
протестанти 1
евангелисти 0
евангелисти-методисти 0
Јеховини сведоци 0
останати 0
евангелиски протестантски христијани 1
агностици 2
будисти 1
лица без податоци 1.567
Вкупно 22.906

Мајчин јазикУреди

Вкупно резидентно население во Општина Боговиње според мајчиниот јазик
Јазик Вкупно
македонски 936
албански 20.376
турски 9
ромски 0
влашки 0
српски 3
бошњачки 8
останати 5
знаковен јазик 0
непознато 2
лица без податоци 1.567
Вкупно 22.906

Овие лица учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање (бојкотирање) не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик. Кампањата за бојкот на пописот во 2021 година била најмногу водена кај Македонците, поради што најмногу лица за кои нема податоци се токму етничките Македонци.

  • Дел од жителите во општината се изјасниле како Турци и Албанци, но всушност тоа се Македонци од муслиманска вероисповед, кои се изјасниле дека македонскиот им е мајчин јазик.

Самоуправа и политикаУреди

Градоначалник на општина Боговиње е Аљбон Џемаили од редовите на АА. Тој бил избран на локалните избори од 2017 година за мандат од четири години.[2] Советот на општина Боговиње е составен од 19 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:

 
  ДУИ: 7 места
  АА: 5 места
  БЕСА: 5 места
  ДПА: 2 места

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 - прв сет на податоци“. Државен завод за статистика на Македонија. Посетено на 31 март 2022.
  2. „Заклучок за конечност на резултати од гласањето во вториот круг на Локалните избори 2017“. Државна изборна комисија на Македонија. Посетено на 3 декември 2017.

Надворешни врскиУреди