Отвори го главното мени

Географиja и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во областа Долни Полог, оддалечено 5 километри јужно од Тетово.

ИсториjaУреди

Според пописот на бугарскиот етнограф Васил К'нчов од 1900 година, Долно Палчишта е село со 200 жители христијани (Македонци) и 180 Албанци мухамедани.

ЕкономијаУреди

ДемографијаУреди

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 3.345 жители и претставува голема населба.[1]

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[2]

Години Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост.Вкупно
1.300
19532651.133231.403
19611661.24257241.471
1971271.857231.889
1981 21 2.383 10 2.414
1994 19 2.601 1 2.621
2002 24 3.302 19 3.345

РодовиУреди

Долно Палчиште е мешано македонско-албанско село.

Според податоците од 1948 година, родови во селото се:

 • Македонски:
 • Сибиновци (5 к.) доселени се од местото селиште во атарот на селото Долно Палчиште, ја знаат следната генеологија Пано (жив на 59 год. во 1940тите) Симо-Никола, кој се доселил. Имаат иселеници во Тетово (три семејства).
 • Шолтаковци (16 к.) и они се доселени од Селиште. Имаат иселеници во Тетово (три семејства) и во Романија (две семејства).
 • Ѓурковци (8 к.) исто така доселени од Селиште, кај нив е зачувано преданието дека уште подалечно потекло имаат од Љусна во северна Албанија, ја знаат следната генеологија Стојан (жив на 35 год. во 1948 година) Бојо-Јован-Аврам-Крсте-Спасен, Аврам се доселил од Селиште, додека Спасен дошол од северна Албанија. Имаат иселеници во Тетово (пет семејства).
 • Столевци (4 к.) доселени се од денес раселеното село Дрвик кое постоело јужно од Долно Палчиште, таму биле староседелци. Имаат иселеници во Тетово (три семејства) и во Романија.
 • Наумовци и Клиповци (10 к.) првите потекнуваат од Митре, а вторите од Столе. Митре и Столе биле браќа кои се доселиле од селото Брод, Гора, денес Косово. Избегале од страв да не бидат потурчени, ја знаат следната генеологија Јоше (жив на 60 год. во 1948година) Гаве-Наум-Митре, еден од браќата кој се доселиле. Имаат иселеници во Тетово (едно семејство) и во Романија (едно семејство).
 • Јанковиќ (1 к.) доселен од околината на Врање околу 1920тите.
 • Албански:
 • Десовци (13 к.), Торбеши (12 к.), Мачоре (2 к.), Џелоке (9 к.), Авиќе (10 к.), Ќоте (3 к.), Ода (7 к.), Чанго (9 к.) и Читак (11 к.). Ова се поалбанчени родови, на повеќето родови потеклото им е од областа Гора. Некои дошле преку торбешките села Урвич и Јеловјане.
 • Царе (7 к.), Селимџикве (32 к.), Чајан (14 к.), Црнољеве (4 к.), Дрник (17 к.), Кушове (6 к.) и Лисец (3 к.) сите родови се со потекло од северна Албанија. Некои не дошле дирекно во Долно Палчиште, туку најпрво се населувале во разни полошки села па овде. Сите родови се доселени до средината на 19ти век.[3]

Општествени институцииУреди

цркви

Администрација и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

 • Дервиш Цара - водач на востание на албанското население против османлиската власт

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

 1. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
 2. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.
 3. Трифуноски, Јован (1976). Полог. Белград: САНУ. 
 4. „П Р А З Н И Ц И кога се собира повеќе народ во црквите и манастирите во Тетовското Архиерејско Наместништво“ (македонски). Тетовско Архиерејско намесништво. конс. 2011-01-11. 
 5. 5,0 5,1 Булевски, Јован (06.06.2010). „Во Црквата Свети Атанасиј и Свети Спас во тетовското село Долно Палчиште, денеска беше одржан традиционален црковно-народен собер на првата недела од започнувањето на Петровденските пости“ (македонски). Кисс Тв. конс. 2011-01-11. 
 6. Михајловска, Лилјана (21.06.2009). „Црковно народен собир во Долно Палчиште“ (македонски). Кисс Тв. конс. 2011-01-11. 

Надворешни врскиУреди