Синичане — село во Општина Боговиње, во околината на градот Тетово.

Синичане
Синичане is located in Македонија
Синичане
Местоположба на Синичане во Македонија
Координати 41°56′25″N 20°55′5″E / 41.94028° N; 20.91806° E / 41.94028; 20.91806Координати: 41°56′25″N 20°55′5″E / 41.94028° N; 20.91806° E / 41.94028; 20.91806
Општина Боговиње
Население 1.472 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 28074, 28574
Надм. вис. 650 м
Синичане на општинската карта
Синичане во Општина Боговиње.svg

Атарот на Синичане во рамките на општината
Commons-logo.svg Синичане на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во областа Долни Полог, оддалечено 12 километри јужно од Тетово. Селото речиси целосно е споено со соседните села Камењане на север и општинскиот центар Боговиње на југ. Се наоѓа на надморска височина од 650 метри. Атарот е мошне мал и зафаќа простор од 2,6 км2. На него преовладува обработливо земјиште на површина од 149 ха, па затоа селото има полјоделска функција.[1]

ИсторијаУреди

Селото се споменува во турските пописни дефтери од 1467/68 година, како дел од Нахијата Калканделен (Nahiye-I Kalkandelen) и имало 52 христијански семејства и 2 неженети христијани.[2]

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Синичане живееле 220 жители, сие Албанци.[3]

Според Афанаиј Селишчев во 1929 година, Синичане — село во Долнопалчишка општина во Долнополошкиот срез и има 68 куќи со 395 жители, Албанци.[4]

Според пописот од 2002 селото брои 1.472 жители, од кои 1.469 Албанци и 3 останати.[5]

На табелата е прикажан бројот на населението низ сите пописни години:[5]

Година 1900 1929 1948 1953 1961 1971 1981 1994 2002
Население 220[3] 395[4] 605 700 750 861 1.093 928 1.472

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Изборно местоУреди

Во селото постојат изборните места бр. 2050 и 2050/1 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[6]

На претседателските избори во 2019 година, на овие изборни места биле запишани вкупно 1.327 гласачи.[7]

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. Енциклопедија на селата во Република Македонија, Митко Панов, стр.271
  2. Турски документи за историјата на македонскиот народ кн.4, Методија Соколоски, д-р Александар Стојановски, Скопје, 1971, стр.360
  3. 3,0 3,1 Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 212.
  4. 4,0 4,1 Селищев, Афанасий. Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии, София, 1929, стр. 22.
  5. 5,0 5,1 Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  6. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  7. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врскиУреди