Отвори го главното мени

Географиja и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во северозападниот дел на Македонија, во областа Долни Полог, оддалечено 13 километри од градот Тетово.

ИсторијаУреди

Според пописот на бугарскиот етнограф Васил К'нчов од 1900 година, во селото Жаровјани забележани се 60 христијани (Македонци).

ЕкономијаУреди

ДемографијаУреди

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 914 жители. Следува табела на националната структура на населението:[1]

Националност Вкупно
Македонци 3
Албанци 907
Турци 4
Роми 0
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
Други 0

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[2]

Години Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. Вкупно
1948 338
1953 5 342 51 ... 398
1961 31 268 214 ... ... ... 10 523
1971 43 599 12 ... ... 4 658
1981 24 832 2 ... 4 862
1994 18 838 3 1 1 861
2002 3 907 4 1 914

РодовиУреди

Жеровјане е денес предоминантно албанско село. А порано во селото имало и Турци и Македонци.

Според истражувањата од 1948 година, родови во селото:

Турски

 • Азнетар (2 к.) доселени се од Анадолија. Во Жеровјане се доселиле преку Тетово. Они се најстари муслимани во селото. Доселени се во крајот на 19ти век.
 • Коџа Бег (2 к.) доселени се од Турција. Поради брачни врски со Албанците почнале да зборуваат и албански.
 • Леко (1 к.) доселени се од селото Врапчиште. Таму припаѓале на големиот род Леко, иако зборуваат турски, и се изјаснуваат за Турци. Нивното потекло е од Љума во северна Албанија.

Албански

 • Маџар (4 к.) доселени се од селото Горјане. Подалечно потекло од Љума во северна Албанија.
 • Муртезан (3 к.) доселени се од селото Церово.
 • Дерала (1 к.) доселени се од селото Градец. Таму имаат истоимени роднини.
 • Рамалар (1 к.) доселени се од селото Горјане.
 • Река (1 к.) доселени се од селото Раковец.
 • Љок (1 к.) доселени се од селото Чегране.
 • Суфе (3 к.) доселени се од селото Теново.
 • Ндрече (2 к.) доселени се од селото Градец.
 • Пелелеси (1 к.) доселени се од селото Чегране.
 • Матњан (1 к.) доселени се од селото Форино.
 • Бодин (1 к.) доселени се од селото Ломница.
 • Зибер (1 к.) доселени се од селото Градец.
 • Хосе (7 к.) доселени се од селото Ново Село.
 • Дервиш или Јусуф (4 к.) доселени се од селото Рогле.
 • Беќир (1 к.) доселени се од селото Групчин.
 • Идризи (1 к.) доселени се од селото Бојане.
 • Емрула (1 к.) доселени се од селото Горанце кај Качаник во Косово.
 • Зиза или Ибиш (3 к.) доселени се од селото Боговиње.
 • Бакиалар (1 к.) доселени се од селото Добри Дол.

Македонски

 • Аврам Станкоски (1 к.) Аврам се доселил со семејството во 1912 година од селото Јабланица кај Струга. Таму припаѓал на родот Лековци. Од Жеровјане имале иселеници во Скопје.[3]

Општествени институцииУреди

Администрација и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Надворешни врскиУреди

 1. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
 2. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.
 3. Трифуноски, Јован (1976). Полог: антропогеографска проучавања. Белград: САНУ.