Општина Врапчиште

Врапчиште

Map of Vrapčište Municipality.svg

Знаме на Општина Врапчиште Грб на Општина Врапчиште
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Врапчиште
Површина 157,98 км2
Демографија
Население 25.399 жит.
- проценка од 31 декември 2016 27.527 жит.
Густина 160,77 жит./км2
Населени места
Самоуправа
Градоначалник Исен Шабани
Совет 19 члена
Контактни податоци
Седиште Општина Врапчиште 1238 Врапчиште
Телефон 042 332-229, 042 332-296, 042 332-378
Мреж. место Службен портал

Општина Врапчиштеопштина во Западна Македонија. Центар на општината е Врапчиште. Општината е проширена со новата територијална поделба на Република Македонија од 2005 година, кога кон поранешната Општина Врапчиште е припоена и Општина Неготино-Полошко.

Карта на општина Врапчиште со селските атари.
Демографска карта на општина Врапчиште со селските атари.

ГеографијаУреди

Општина Врапчиште се наоѓа во западниот дел на Република Македонија, т.е. во Полошка Котлина.

ДемографијаУреди

Според новата територијална организација од 2005 година (припојување на Општина Неготино-Полошко), во Општина Врапчиште имало 25.399 жители. На табелата е прикажана етничката структура на населението:[1]

Националност Број
Македонци 1.041 4.09%
Албанци 21.101 83,07%
Турци 3.134 12,33%
Роми 0 0,00%
Власи 0 0,00%
Срби 4 0,01%
Бошњаци 8 0,03%
останати 111 0,44%


Вероисповед Вкупно
православни 1.032
муслимани 24.245
католици 13
протестанти 0
останати 109
Јазик Вкупно
македонски 1.025
албански 21.110
турски 3.134
ромски 0
влашки 0
српски 6
бошњачки 12
останати 112

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Градоначалник на општина Врапчиште е Исен Шабани од редовите на АА. Тој бил избран на локалните избори од 2017 година за мандат од четири години.[2] Советот на општина Врапчиште е составен од 19 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:

 
  ДУИ: 7 места
  АА: 6 места
  ДПТ: 3 местa
  БЕСА: 2 места
  СДСМ: 1 местo

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. „Население во Република Македонија на 31.12 по специфични возрасни групи, по пол, по општини, по години“. Државен завод за статистика на Република Македонија. Посетено на 2 мај 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  2. „Заклучок за конечност на резултати од гласањето во вториот круг на Локалните избори 2017“. Државна изборна комисија на Македонија. Посетено на 3 декември 2017.

Надворешни врскиУреди