Калник

село во Општина Боговиње, Тетовско

Калник (албански: Kalnik) — село во Општина Боговиње, Тетовско.

Калник
Калник во рамките на Македонија
Калник
Местоположба на Калник во Македонија
Калник на карта

Карта

Координати 41°58′36″N 20°56′22″E / 41.97667° СГШ; 20.93944° ИГД / 41.97667; 20.93944Координати: 41°58′36″N 20°56′22″E / 41.97667° СГШ; 20.93944° ИГД / 41.97667; 20.93944
Регион  Полошки
Општина  Боговиње
Област Долни Полог
Население ? жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО
Надм. вис. 453 м
Калник на општинската карта

Атарот на Калник во рамките на општината
Калник на Ризницата

Географија уреди

Селото е сместемо во областа Долни Полог, на левиот брег на Палчишка Река, меѓу селата Долно Палчиште и Голема Речица.

Историја уреди

Селото е прогласено за самостојно населено место во 2014 г.,[2] а доготаш било во крајниот југоисточен дел на атарот Горно Палчиште, но физички многу поблиску до Долно Палчиште.

Наводи уреди

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. „Закон за изменување и дополнување на законот за територијалната организација на локалната самоуправа во Република Македонија“ (PDF). Службен весник на Република Македонија (149): 1. 2014. Архивирано од изворникот (PDF) на 2020-10-28.

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди