Чифлик (Боговиње)

село во Општина Боговиње, Тетовско

Чифлик (албански: Çifliku) — село во Општина Боговиње, Тетовско.

Чифлик
Чифлик во рамките на Македонија
Чифлик
Местоположба на Чифлик во Македонија
Чифлик на карта

Карта

Координати 41°59′05″N 20°56′05″E / 41.98472° СГШ; 20.93472° ИГД / 41.98472; 20.93472Координати: 41°59′05″N 20°56′05″E / 41.98472° СГШ; 20.93472° ИГД / 41.98472; 20.93472
Регион  Полошки
Општина  Боговиње
Област Долни Полог
Население ? жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО
Надм. вис. 472 м
Чифлик на општинската карта

Атарот на Чифлик во рамките на општината
Чифлик на Ризницата

Географија уреди

Селото е сместемо во областа Долни Полог, на источните падини на Шара, по патот до Голема Река за Горно Палчиште.

Историја уреди

Селото е прогласено за самостојно населено место во 2014 г.,[2] а доготаш било маало на Горно Палчиште.

Наводи уреди

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. „Закон за изменување и дополнување на законот за територијалната организација на локалната самоуправа во Република Македонија“ (PDF). Службен весник на Република Македонија (149): 1. 2014. Архивирано од изворникот (PDF) на 2020-10-28.

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди