Беневиц (германски: Bennewitz) — општина во округот Лајпциг во Саксонија, Германија.

Беневиц
Грб на Беневиц
Беневиц во рамките на Германија
Беневиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Лајпциг
Месни единици 12
Градоначалник Матијас Шпалтехолц
Основни податоци
Површина 46,42 км2
Надм. височина 117 м
Население 4.995 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 108 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. L
Пошт. бр. 04828
Повик. бр. 03425
Портал www.gemeinde-bennewitz.de
Местоположба на Беневиц во рамките на округот Лајпциг
Карта
Координати 51°21′35″N 12°42′41″E / 51.35972° СГШ; 12.71139° ИГД / 51.35972; 12.71139Координати: 51°21′35″N 12°42′41″E / 51.35972° СГШ; 12.71139° ИГД / 51.35972; 12.71139

НаводиУреди

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)